U proteklih nekoliko dana novinari koji rade u egipatskim državnim medijima organizovali su sopstvenu pobunu – počeli su da prenose vesti u kojima se poražena vlada predstavlja u negativnom svetlu. Međutim, do juče nije bilo poznato da li ta promena predstavlja znak da oslabljeni režim gubi kontrolu ili je rezultat odluke vlade da popusti kada je reč o objavljivanju informacija.


Državna televizija i štampani mediji kao što je čuveni Al Ahram prvo su odbacili masovne demonstracije protiv egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka, podseća Vašington post. Kako se kriza u zemlji produbljivala od 25. januara, većina ljudi se informisala preko arapskih satelitskih kanala kao što je Al Džazira, nezavisne dnevne štampe i društvenih mreža poput Tvitera i Fejsbuka.

Kako su se protesti protiv Mubaraka zahuktavali, državna televizija je počela da izveštava o vrtovima prve dame i da prikazuje emisije u kojima su histerični sagovornici molili narod da ne ide na demonstracije. Učesnici protesta su počeli da nose transparente s natpisima kojima se državni mediji osuđuju i kojima se novinarske organizacije nazivaju „lažovima“.

Dan pošto su snage bezbednosti pohrlile prošle nedelje na Trg Tahrir, čime je započeta krvava bitka u kojoj je ranjeno nekoliko hiljada ljudi, Al Ahram je izvestio na svojoj naslovnoj strani da je više miliona vladinih pristalica preplavilo ulice, preuveličavši njihov broj. Državna televizija je saopštila da su učesnici protesta protiv Mubaraka „destabilizujuće“ snage i optužila strane sile da podstiču nestabilnost.

– Tokom prvih desetak dana protesta egipatski mediji su bili sramni. Kao da su živeli na drugoj planeti – rekla je Raša Abdula, predsedavajuća programa za novinarstvo i masovne komunikacije na Američkom univerzitetu u Kairu. Međutim, u proteklih nekoliko dana, državne medijske organizacije počele su da menjaju način izveštavanja.

Pošto su novinari Al Ahrama potpisali peticiju i saopštili upravi da su nezadovoljni izveštavanjem svog lista, glavni urednik Omar Saraja promenio je stav. Saraja, koji je blizak vladi i koji se smatra tvrdokornom pristalicom režima, napisao je kolumnu u kojoj hvali „uzvišenost revolucije“ i zahteva od vlade da sprovede ustavne i zakonodavne reforme.

Pritisci novinara počeli su da rastu krajem protekle nedelje nakon što su dva novinara Al Ahrama ubijena na demonstracijama, dok je vlada uhapsila na desetine novinara, uključujući zaposlene u državnim medijima. Neki od njih su se pridružili protestu zahtevajući slobodi izražavanja. Neki su se okomili na svoje šefove i nazvali ih apologetima režima.

Smešni izveštaji

Rim Nur, novinarka državne televizije Nil, sastala se sa svojim šefom pošto su dvojica njenih kolega dali otkaz i rekla mu da ne može da toleriše cenzuru. Ona je prošle nedelje izjavila da neće pratiti demonstracije pristalica Mubaraka ako joj se ne dozvoli da prati i antivladine proteste. Dvadesetdvogodišnja novinarka je rekla svom uredniku da narod ismeva televiziju. Prema njenim rečima, on joj je rekao da izađe na ulicu i izveštava s lica mesta. U ponedeljak je prvi put rekla svojim gledaocima da demonstranti zahtevaju ostavku predsednika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari