Iračke snage ušle su u grad Amerli koji je bio pod opsadom pripadnika ekstremne organizacije Islamska država. „Naše snage ušle su u Amerli, koji su od 18. juna pod opsadom držali pripadnici Islamske države“, rekao je agenciji Frans pres portparol bezbednosnih službi Kasem Ata.


Pentagon je ranije saopštio da je iz aviona SAD, Australije Francuske i Velike Britanije bačena hrana stanovnicima Amirlija. Hiljade šiitskih Turkmena bilo je zatvoreno u gradu Amerli, udaljenog oko 170 kilometara severno od Bagdada, a pomoć u hranu upućena im je na zahtev iračke vlade.

Za razliku od ostalih, šiitski Turkmeni nisu pobegli od pripadnika Islamske države, već su ostali u Amerliju i svoj grad su utvrdili, nadajući se da će se tako zaštititi od pripadnika ekstremne organizacije. Pripadnici takozvane Islamske države su ih, međutim, opkolili u junu, a pokušaji iračke vojske da ih snabdeju vodom i hranom nisu bili dovoljni za zadovoljenje njihovih potreba, u okolnostima visokih temperatura i pošto u gradu više nije bilo struje.

Većinu stanovnika Amerlija čine deca mlađa od 15 godina, a mnogi koji su stariji od njih su bolesni ili ranjeni.

Šef nemačke obaveštajne službe Hans-Georg Masen izjavio je juče da postoji opasnost da ekstremisti koji se bore u redovima džihadista u Siriji i Iraku po povratku u Nemačku izvedu terorističke napade. Masen je za Nemački radio rekao da je najmanje 400 ljudi iz Nemačke otišlo da se pridruži ekstremističkim grupama u Siriji i Iraku. Petoro među njima poginulo je u samoubilačkim napadima.

On je dodao da Nemačka nastoji da poboljša saradnju sa Turskom, kao ključnom tranzitnom zemljom za Evropljane koji žele da se priključe ekstremističkim grupama. Uprkos ovim upozorenjima, Nemačka nije, poput Britanije, podigla nivo opasnosti od terorizma.

Spasli se mirovnjaci sa Golana

Manila – Četrdeset pripadnika mirovnih snaga UN sa Filipina, koje su zarobili pobunjenici u Siriji, uspelo je da pobegne, dok je 44 mirovnjaka sa Fiždija još zatočeno. Odgovornost za kidnapovanje preuzeli su pripadnici Nusra Fronta, povezanog s Al Kaidom. Zvaničnik filipinske vojske rekao je da su pripadnici mirovnih snaga bili zatočeni kod Golanske visoravni, a uspeli su da pobegnu iako su na njih pobunjenici otvorili vatru. Grupa od 40 mirovanjaka sa Filipina bila je zarobljena, pošto su pobunjenici blokirali ulaz u njihovu bazu. Oni su uspeli da pobegnu uprkos tome što su su pobunjenici pucali na njih. Misija UN sastoji se u nadgledanju sporazuma o prekidu vatre između Sirije i Izraela iz 1974. godine u Golanskoj visoravni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari