Sirijske snage pojačale su ofanzivu protiv pobunjenika u najvećem gradu Alepu, dan nakon što je premijer prebegao u susedni Jordan optužujući „teroristički režim“ Bašara al Asada. To nije poljuljalo vladu koja je nastavila rad demantujući time navode da su još neki ministri okrenuli leđa predsedniku. Dopisnici iz susednog Libana ukazuju da državni mediji u Siriji nastoje da pošalju poruku da bekstvo Hidžaba nije nikoga poremetilo, te da sve funkcioniše kao i obično.

Opozicioni aktivisti prethodno su objavili da su još dvojica ministara napustila zemlju, te da je treći – ministar finansija Mohamed Džalilati uhapšen u pokušaju bekstva. Snimci sastanka kabineta prikazani na državnoj televiziji pokazuju pak dvojicu ministara, za koje se tvrdi da su pobegli, na svojim mestima, dok se u izjavama ministra informisanja potcenjuje značaj Hidžabovog bekstva.

U međuvremenu, šef bezbednosti Irana Saed Džalili, inače visoki pomoćnik vrhovnog lidera ajatolaha Alija Hameneija, neočekivano je stigao u Damask u očiglednom pokušaju da oživi učmalu diplomatiju za okončanje 12-mesečnog krvoprolića. Na snimcima na iranskoj televiziji prikazan je Asad u razgovoru sa iranskim predstavnikom. Teheran poručuje da planira skoro održavanje konferencije u cilju rešenja sirijske krize. Kao vatreni regionalni saveznik sirijskog lidera, Iran takođe ukazuje da će pokušati da osigura oslobađanje grupe Iranaca koje su oteli pobunjenici u Damasku tokom vikenda. Zasad nepotvrđene informacije iz pobunjeničkih izvora ukazuju da su troje od 48 talaca ubijeni u napadu sirijske vojske. Iran, sa svoje strane, svu odgovornost za bezbednost taoca pripisuje SAD, jer, po njima, Vašington podržava „terorističke grupe“ koje naoružava.

Da je Iran pokrenuo pravu diplomatsku ofanzivu, pokazuje i činjenica da je šef iranske diplomatije otputovao u Tursku na razgovore sa tamošnjim zvaničnicima o situaciji u Siriji.

Dezerterstvo Rijada Hidžaba, potez koji je pozdravila većinska sunitska opozicija, znak je izolacije Asadovog režima i užeg kruga njegove manjinske sekte Alavita, uvereni su stručnjaci. Opozicionari, uprkos činjenici da su u proteklih nekoliko nedelja potisnuti u borbama oko Damaska i Alepa, naširoko govore o dugoplaniranoj operaciji bekstva Hidžaba i njegove porodice iz zemlje. Hidžab sam sebe opisuje kao „vojnika u blagoslovenoj revoluciji“.

U reakcijama zapadnih moćnika ističe se poruka američkog lidera Baraka Obame koji je pozdravio Hidžabovo dezerterstvo kao znak da se 40-godišnja vladavina Asadove porodice urušava, te da bi predsednik trebalo da podnese ostavku. „Dezerterstva koja se događaju u svim komponentama režima za sada nisu zakačila najjuži krug“, smatra Peter Harling iz Međunarodne krizne grupe. On dodaje da se režim mesecima urušava te gubi svoje spoljašnje oslonce. „Režim koji mi poznajemo sasvim sigurno je oslabljen“, zaključuje Harling.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari