U pokušaju da nametne reforme u Evropskoj uniji i pripremi teren za organizovanje referenduma 2017. ili ranije o „izlasku“ Britanije iz Unije, Dejvid Kameron je juče započeo dvodnevnu turneju po evropskim prestonicama. U Hagu, Parizu, Varšavi i Berlinu Kameron upozorava svoje evropske kolege da će Britanija glasati o napuštanju EU ukoliko reforme koje je inicirao ne budu prihvaćene, kaže šef britanske diplomatije Filip Hamond.

Hamond je izrazio uverenje da će premijer obezbediti „važne promene“ ne isključivši mogućnost da glasanje bude organizovano naredne godine. On je rekao da će biti potreban „značajan paket reformi“ u Evropi pre nego što Kameron organizuje referendum.

„Ukoliko niste u stanju da se pozabavite ovim važnim stvarima bitnim za britanski narod, nećemo uspeti da organizujemo referendum“, rekao je Hamond za Bi-Bi-Si. Namera Kamerona je da razgovara sa svim liderima zemalja članica Unije ponaosob pre samita u Briselu u junu. Među reformama EU koje Kameron želi da osigura jeste i da se ograniče beneficije u Britaniji za migrante iz EU, kao i da se izbegne obaveza o „nikad bližoj uniji“. Ukoliko ovo bude prihvaćeno, Kameron kaže da će voditi kampanju ostanka u EU.

Kameron je juče najpre razgovarao sa holandskim premijerom Markom Ruteom u Hagu, dok je u Parizu upriličena večera sa francuskim predsednikom Fransoa Olandom. Kameron je imao u planu i Kopenhagen, gde je trebalo da razgovara sa premijerkom Hele Torning-Šmit, ali je poseta otkazana pošto je ona sazvala izbore za 18. jun. Kameron će danas u Varšavi razgovarati sa poljskom premijerkom Evom Kopač pre nego što otputuje u Berlin na radni ručak sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Analitičari smatraju da će za Kamerona biti Sizifov posao da pribavi saglasnost preostalih 27 članica Unije, budući da on zahteva da se pre referenduma u Britaniji unesu promene Ugovora EU, prenosi AFP. To je već nagovestio šef francuske diplomatije Loran Fabijus, koji je ukazao da je referendum „veoma rizičan i potpuno opasan“. Fabijus je to metaforički objasnio rečenicom „da se ne možete priključiti fudbalskom timu i usred meča odlučiti da igrate ragbi“. I sam Kameron je na prošlonedeljnom samitu Istočnog partnerstva i EU u Rigi ukazao da očekuje „uspone i padove“ u pregovaračkom procesu priznavši da nije naišao na „zid ljubavi“ kada je stigao u Letoniju.

Britanski mediji navode da će formulacija na glasačkom listiću na referendumu u Britaniji glasiti: „Treba li Britanija da ostane član EU?“. Donji dom britanskog parlamenta juče je počeo debatu o referendumskom zakonu, čime je formalno položio temelj za glasanje 9. juna. Kameron je izrazio nadu da će zakon proći kroz parlament u veoma kratkom roku. Izvori iz Dauning strita, na koje se poziva Bi-Bi-Si, kazali su da je zakon o referendumu „konkretan korak“ u realizaciji ovog procesa. „To će popločati put za Britance da se prvi put za 40 godina izjasne o svom položaju u EU“, kažu isti izvori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari