U Jerusalimu su juče sahranjene četiri žrtve prošlonedeljnog napada na košer prodavnicu u Parizu – Joav Hatab, Filip Braham, Johan Koen i Fransis Mišel Sada. Porodice žrtava recitovale su tradicionalne molitve i govore, a ožalošćenima su se obratili i izraelski premijer i predsednik Benjamin Netanjahu i Reuven Rivlin, što su mnogi ocenili gestom saosećanja Izraelaca sa Francuskom.


Izazov je bio za izraelske lidere, smatraju analitičari, prenosi Bi-Bi-Si, odabrati prave reči u trenutku kada vlada osećanje da su stradali u Parizu bili žrtve antisemitskog napada, ali i žrtve islamskog ekstremizma.

Istovremeno, u centralnom Parizu sahranjeno je troje policajaca, a ceremoniji je prisustvovao francuski predsednik Fransoa Oland. On je posthumno odlikovao ordenom Viteza legije časti troje policajaca – Frenka Brisolara, Ahmeda Marabeta i Klarisu Žan-Filipe. „U ime Francuske Republike odlikujem vas ordenom Legije časti“, ponovio je Oland tri puta polažući medalju na plavom jastuku na kovčezima koji su bili umotani u francuske zastave. Nakon minuta ćutanja, vojni orkestar je izveo Marseljezu.

U dvadesetominutnom obraćanju Oland je istakao da su teroristi ubili troje policajaca dok su bili na dužnosti. „Cela Francuska deli vašu tugu i bol. Klarisa, Frenk i Ahmed su stradali kako bi mi mogli da živimo slobodno. Oni su bili oličenje različitog porekla, snage poretka u našoj zemlji.“ Nacionalna ceremonija za sve žrtve terorističkih napada u Parizu biće održana u Domu invalida sledeće nedelje.

U međuvremenu, ostatak redakcije nedeljnika Šarli ebdo, koja je bila meta prošlonedeljnih napada i koja je ostala bez 12 ljudi među kojima su petorica karikaturista, uspela je da posle masakra priredi prvo izdanje lista koje je štampano u tri miliona primeraka, u odnosu na 60.000 primeraka koliko je bilo uobičajeno, i to na 16 jezika i distribuirano u 25 zemalja. Članovi redakcije, koji su na novom izdanju radili iz kancelarije pariskog dnevnika Liberasion, zakleli su se da će očuvati tradiciju lista – satirične karikature, dotaći će sve religije, političare, javne ličnosti i aktuelne događaje. Na naslovnoj strani najnovijeg broja uz naslov „Sve je oprošteno“, našla se karikatura proroka Muhameda koji drži parolu na kojoj piše :“Ja sam Šarli“ – slogan koji je postao globalni poziv na solidarnost. Pravni zastupnik Šarli ebdoa Rišar Malka kazao je za francuski Info radio da neće odustati. „Duh ‘ja sam Šarli’ znači pravo na blasfemiju.“

Najnovije izdanje Šarli ebdo unapred je objavljeno u francuskim medijima. Izvan Francuske, Vašington post, Frankfurter algemajne cajtung, Korijere dela sera i Gardijan takođe će prikazati karikaturu.

Tužilaštvo u Parizu u međuvremenu objavilo je nove detalje istrage u vezi sa prošlonedeljnim napadima u Parizu. Francuz, kojeg su bugarske vlasti uhapsile kada je hteo da pređe u Tursku, bio je u kontaktu sa jednim od muškaraca koji su izveli teroristički napad u Parizu. Reč je o Fricu Žoli Žoakinu (29), uhapšenom 1. januara, koji je „bio u kontaktu nekoliko puta sa Šerifom Kuašijem, jednim od dvojice braće odgovornim za napad na Šarli ebdo“, rekla je tužiteljka Darina Slavova agenciji AFP. Ona je rekla da je do kontakta došlo pre nego što je Žoakin napustio Francusku 30. decembra, nedelju dana uoči napada koji su braća Kuaši izveli. Za Žoakinom je prvobitno bila izdata poternica na zahtev Francuske zbog optužbi njegove supruge da je kidnapovao njihovog trogodišnjeg sina. Međutim, bugarsko tužilaštvo dobilo je u ponedeljak drugi zahtev za njegovo hapšenje koji je izdao sud u Parizu.

Francuska policija veruje da se još šest članova terorističke ćelije, povezanih sa nedavnim napadima u Parizu, nalazi u bekstvu, među kojima je i muškarac koji je viđen da je vozio automobil, registrovan na udovicu jednog od napadača, saopštila je policija. Ćelija se, tvrdi jedan od policijskih zvaničnika, sastoji od 10 članova i moguće je da je „petoro ili šestoro još u bekstvu“.

Jevreji razmišljaju o odlasku

Pariz – Osećanje ugroženosti od antisemitizma i trauma koju su doživeli nakon terorističkih napada prošle nedelje posle čega su uplašeni, besni, nesigurni u svoju budućnost u Francuskoj, primorala je dobar deo francuskih Jevreja da razmotre da pronađu bezbedno utočište u Izraelu, piše Njujork tajms.

„Ovo je bio rat“, kaže Žaklin Koen, vlasnica galerije u jevrejskom delu Pariza. „Nakon svega što se dogodilo, osećamo se bezbednije u centru Tel Aviva nego ovde u srcu Pariza.“ „U Izraelu postoji Gvozdena kupola da nas zaštiti“, dodala je ona misleći na izraelski antisemitski sistem odbrane. Predviđa se da bi ove godine moglo da emigrira 15.000 francuskih Jevreja. Približno 500.000 Jevreja živi u Francuskoj, što je najveća jevrejska zajednica u Evropi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari