Prošlonedeljna najava istorijskog pomirenja Kube i SAD je pozitivan korak, iako smatram da to neće ići tako brzo. Treba sačekati i videti šta će se dalje dogoditi, ali valja biti oprezan prema potezima američke administracije, kaže u razgovoru za Danas Dragan Haži Antić, vlasnik kompanije „Treći Milenijum“, koja zastupa kubanske interese u ekonomiji, kulturi i sportu za teritorije Srbije, Crne Gore i regiona.

Iako pozitivno ocenjuje najavu otopljavanja odnosa dveju zemalja nakon 50 godina, Antić ukazuje da su sankcije prema Kubi koje su uvele SAD bile nepravedne. „Svake godine Generalna skupština UN se izjašnjavala o tim sankcijama i praktično je gotovo svih 193 zemalja članica svaki put glasalo da se one ukinu. Američka administracija menja taktiku prema Kubi jer je uvidela da im blokada Kube, koja je trajala više od pola stoleća, nije donela nikakve rezultate“, kaže Antić.

On dodaje da je uveren da će biti otpora pre svega od kubanskih emigranata i njihovih lobista odnosno onih koji su finansirali američke kongresmene jer oni traže promenu vlasti na Kubi. Kada je reč o eventualnoj promeni državnog uređenja na Kubi, Antić smatra da će se Raul Kastro opredeliti za kineski model državnog uređenja.

Na pitanje da li veruje da je ovo strateški potez Vašingtona u svetlu pogoršanja odnosa sa Rusijom, Antić odgovara potvrdno i navodi da nije beznačajna letošnja srdačna poseta Putina Kubi i njegovi susreti sa braćom Kastro. Pri tome, kako ističe, ne treba zaboraviti da je tri četvrtine Latinske Amerike antiamerički raspoloženo, te da tamo ima više zemalja koje su protiv Amerike. „Kao neko ko je živeo na Kubi znam da kada Kubancima kažete Amerika, oni kažu ‘mi smo Amerika a ne oni’. Na Kubi vladaju pomešana osećanja povodom svega ovoga. Veliki broj pristalica Kastra su bili protiv Amerike, ali opet ima i onih koji bi želeli normalizaciju odnosa jer imaju rodbinu u Americi. Priča se da ima čak dva do tri miliona Kubanaca u SAD, što nije mala kolonija“, naglašava Antić.

On dodaje da je Kubi, s druge strane, važno da razvija turizam jer je to bitan izvor prihoda. Amerikanci, na kraju krajeva, dolaze na Kubu preko Kanade. „Vama u pasoš ne udaraju Kubanci pečat nego vam daju jedan poseban listić na kome vam stave pečat kad uđete, a listić vraćate kad izađete iz zemlje. To je uređeno baš na taj način da bi američki turisti mogli ilegalno da ulaze na Kubu, koja im je vrlo privlačna jer je jeftina, bezbedna, raj za one koji vole kubanske cigare, seks turizam. Iz Kanade za Havanu svakodnevno saobraća veliki broj letova“, ističe Dragan Hadži Antić.

Zgrada ambasade u centru Havane

SAD su prošle nedelje ukazale da razmatraju i mogućnost da otvore ambasadu u Havani. Antić navodi da Amerikanci imaju zgradu ambasade „na divnom mestu u Havani koja je do sada radila u jednom konzularnom delu, ali nije funkcionisala na diplomatskom nivou. Tu su isključivo Kubanci aplicirali za američke vize“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari