Odnose između Nemačke i Sjedinjenih Država potresa novi skandal nakon hapšenja nemačkog špijuna koji je navodno radio i za američku obaveštajnu službu. Ambasador SAD u Berlinu dobio je poziv za razgovor u Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke pošto je 31-godišnji službenik nemačke obaveštajne službe (BND) prošle nedelje uhapšen zbog sumnji da je u protekle dve godine odavao poverljive informacije američkoj agenciji.


Nemački javni tužilac potvrdio je da je prošle sedmice službenik uhapšen. Kako je izjavio neimenovani zvaničnik za Frankfurter algemajne caitung (FAZ), prenele su agencije, „sve ukazuje da je radio za Amerikance.“

Prema pisanju FAZ-a i lista Bild, uhapšeni je radio za CIA i u protekle dve godine joj prosledio više od 200 dokumenata za 25.000 evra. Među dokumentima je i onaj o Istražnom komitetu Parlamenta, koji radi na prethodnim slučajevima špijunaže. „Ako su ovi navodi tačni, biće to ozbiljan slučaj. To bi se kosilo sa onim što smatram saradnjom koja je zasnovana na poverenju između agenata i partnera“, izjavila je juče nemačka kancelarka Angela Merkel na zajedničkoj konferenciji za novinare s kineskim premijerom Lijem Kećijangom u Pekingu.

Merkelova je doputovala u Peking na sastanak Kinesko-nemačke komisije za ekonomiju i trgovinu. Ona se juče sastala i s kineskim predsednikom Si Đinpingom. Merkelova je u nedelju posetila Čengdu, prestonicu provincije Sečuan, gde je aktivno više od 150 nemačkih kompanija. Kina je drugo najveće izvozno tržište Nemačke izvan Evrope nakon SAD.

Li je negirao navode o sajber špijunaži pod pokroviteljstvom Kine. „Može se reći da su i Kina i Nemačka žrtve hakerskih napada. Kineska vlada odlučno se protivi hakerskim napadima, kao i upotrebi interneta za krađu komercijalnih tajni ili intelektualne svojine. Kina će se angažovati u dijalogu i konsultacijama u cilju zaštite bezbednosti interneta“, rekao je Li.

Odnosi Berlina i SAD su zategnuti još od prošle godine kada je američki obaveštajac Edvard Snouden otkrio javnosti da je Nacionalna bezbednosna agencija SAD (NSA) prisluškivala telefone i špijunirala milione Nemaca. Nemački predsednik Joakim Gauk i ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer saopštili su da novi navodi moraju odmah da se razjasne.

Šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer, koji je bio u poseti Mongoliji, rekao je da će posledice biti ozbiljne ako najnoviji navodi budu potvrđeni. „Još nismo završili istragu. Ali ako se potvrde sumnje da su u celu stvar umešane američke tajne službe, to će postati političko pitanje, tako da ne možemo jednostavno da se vratimo uobičajenom poslu“, rekao je Štajnmajer u prestonici Ulan Bator.

Analitičari navode da je mala verovatnoća da će Nemačka preduzeti bilo kakve korake protiv SAD, kao što je proterivanje američkih diplomata iz Berlina. Ankete javnog mnjenja, međutim, pokazuju da 57 odsto Nemaca smatra da njihova zemlja treba da bude „nezavisnija“ od SAD kada je reč o donošenju odluka u spoljnoj politici. Bela kuća i Stejt department do sada nisu komentarisali najnoviji skandal.

Si kritikuje Japan

Predsednik Kine Si Đinping je juče povodom 77. godišnjice od početka rata između Kine i Japana kritikovao one u Japanu koji „ulepšavaju istoriju agresije“. Vlade Kine i Japana spore se oko nenaseljene grupe ostrva u Istočnom kineskom moru, a Japan je prošle nedelje novim tumačenjem Ustava umanjio ograničenja za vojne aktivnosti zbog čega je Kina negodovala. Si je u Pekingu otkrio skulpturu koja simbolizuje otpor kineskog naroda japanskoj agresiji, navela je kineska novinska agencija Sinhua, prenosi Beta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari