Britanski premijer Dejvid Kameron, njegov zamenik Nik Kleg i lider opozicije Ed Miliband obećali su juče veću autonomiju Škotima ako glasaju protiv nezavisnosti na referendumu koji će biti održan sutra. Trojica lidera su to obećala u zajedničkoj izjavi koja je objavljena na naslovnoj strani glavnog škotskog dnevnika Dejli rikord pod nazivom „Zakletva“.

U tekstu se navodi da će u slučaju opstanka Unije pregovori o prebacivanju novih ovlašćenja na Edinburg početi već dan nakon referenduma. Škotska vlada će takođe imati „poslednju reč“ o finansiranju sistema zdravstvene zaštite, što je jedna od glavnih tema u kampanji. Škotski premijer i zagovornik nezavisnosti Aleks Salmond smatra da je reč o „praznoj ponudi u poslednjem trenutku“. „Ona neće odvratiti narod Škotske da iskoristi veliku priliku da budućnost poveri Škotskoj“, rekao je Salmond za Bi-Bi-Si.

Dok u Edinburgu smatraju da je reč o zakasneloj ponudi i da su građani već odlučili za šta će glasati, u Londonu počinju da brinu zbog prevelikih ustupaka Škotima u kojima vide pretnju federalizacije, čak „balkanizacije“ Velike Britanije, piše Beta. Šta god da se desi sutra, promeniće Uniju, navodi Telegraf. Premijer Dejvid Kameron je jasno rekao glasačima Škotske da status kvo nije opcija. Sve političke partije su se saglasile o većem prenosu vlasti Škotima.

Ipak, navodi se u komentaru Telegrafa, tragedija kampanje je ta da je dovela do „razaranja porodice“. Otvorile su se podele ne samo između Škotske i ostatka Britanije već i u samoj Škotskoj. Rascep između onih koji će da glasaju za i onih protiv ušao je kroz gradove i sela, porodice i preduzeća. Rane su se otvorile, a biće ih teško zaceliti samo ustavnim reformama.

„Argument prvog ministra Škotske Aleksa Salmonda jeste da će kraj Unije biti bezbolan proces. Međutim, rasturanje grupe nacija koje su se međusobno ukrstile tokom vekova nikada neće biti jednostavno. Zaista, pobeda za one koji žele nezavisnost podstaći će dalje podele – oni koji žive u Škotskoj i van nje biraće između škotskog ili britanskog identiteta“, piše Telegraf.

Svakodnevna izveštavanja o kampanjama za i protiv preplavile su, pre svega, britanske, ali i svetske medije. Čak je i Fejsbuk obezbedio mogućnost Škotima da svojim prijateljima kažu da li su glasali na referendumu. „Ja sam glasač“ (I am a voter) pojaviće se na profilima onih građana Škotske koji imaju pravo glasa. Međutim, neće biti navedeno kako su glasali.

„Za samo mesec dana imali smo priliku da vidimo kako se debata o referendumu oživljava i na Fejsbuku, sa preko 10 miliona postova, komentara i lajkova“, ukazuje Elizabet Linder iz ove društvene mreže.

Ekonomska analiza ne pomaže

Urednik ekonomske rubrike Bi-Bi-Sija Robert Peston smatra da ekonomska analiza ne može da da odgovor onima koji još nisu odlučili da li da glasaju za ili protiv. Kako kaže, to je delimično zbog toga što ekonomija ne može da da potpune, čak ponekad i delimične, prognoze o budućem prosperitetu nekog naroda. Irska je pokazala da jedna mala zemlja može da rekonstruiše svoju ekonomiju, što je u oštrom kontrastu sa inertnošću u većoj zemlji, poput Italije, navodi Peston.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari