Glavna makedonska opoziciona stranka Socijaldemokatski savez lidera Zorana Zaeva danas se vraća u Sobranje Makedonije, a u skladu sa političkim dogovorom dve glavne vladajuće i dve glavne opozicione makedonske političke stranke postignutim u Pržinu 2. juna uz američko-evropsko posredovanje.

Prema istom dogovoru, u Makedoniji će 24. aprila biti održani vanredni parlamentarni izbori koje će pripremiti prelazna vlada čiji mandat počinje 15. januara sledeće godine ili sto dana pred izbore. Na čelu te vlade biće premijer koga će imenovati VMRO-DPMNE, ali to neće biti sadašnji premijer Nikola Gruevski koji se obavezao da do kraja godine podnese ostavku.

SDSM ne učestvuje u radu makedonskog parlamenta od vanrednih parlamentarnih izbora održanih aprila 2014, čije rezultate nije prihvatila. Na tim izborima je pobedila koalicija oko sada vladajuće VMRO-DPMNE sa 481.615 glasova prema 283.955, koliko je osvojila koalicija oko Socijaldemokatskog saveza Makedonije.

Po povratku opozicije u Parlament, Makedoniji, prema pomenutom dogovoru, sleduju bar još dva važna datuma: do 15. septembra ove godine treba da bude imenovan specijalni tužilac sa autonomnim ovlašćenjima za procesuiranje eventualnih nezakonitosti počinjenih u aferama „Prisluškivanje“, koja je teretila vladajuće stranke, i „Puč“, koja tereti opozicionog lidera Zorana Zaeva. Ime ovog tužioca trebalo bi da bude rezultat dogovora političkih stranaka.

Do 20. oktobra na predlog opozicione SDSM trebalo bi da budu imenovani novi makedonski ministri unutrašnjih poslova i rada i socijalne politike. VMRO-DPMNE će imenovati zamenike ovih ministara sa pravom veta, a SDSM zamenike ministara finansija, poljoprivrede, informatičkog društva i administracije sa istim pravom.

Makedonija je maja ove godine dobila novog ministra unutrašnjih poslova. Pošto je dugogodišnja ministarka policije Gordana Jankulovska podnela ostavku, na to mesto je izabran Mitko Čavkov. Profesorka na Institutu za bezbednost Filozofskog fakulteta u Skoplju Biljana Vankovska za Danas kaže da ona nije čula da će sadašnji ministar unutrašnjih poslova biti smenjen, naprotiv, prema njenim saznanjima, sadašnjem ministru je jako naklonjena i međunarodna zajednica, “ prošao je kroz sve strukture i ima veliko iskustvo“ pa je cenjen i među kolegama profesionalcima, kaže ona i dodaje da su se prigovori opozicije odnosili na prethodnu ministarku, „desnu ruku Gruevskog“, previše blisku vrhu njegove političke stranke, a, koliko ona zna, ne i na Čavkova.

„Ako bi se u ovoj situaciji (izbeglička kriza-prim.R.Ć) i to rešenje dovelo u pitanje, dovelo bi se u pitanje i funkcionisanje države u jako kritičnom periodu. U javnosti se o izbegličkoj krizi ne govori previše, govorim o političkoj obaveštenoj javnosti, više je fokus stavljen na ove unutarpolitičke stvari nego na ovo što je zaista izazov za čitavu zemlju. Za sada ovo funkcioniše nekako, nakon onog incidenta, ali je teško predvideti kako će se Makedonija nositi sa velikim spoljnim problemima koji ulaze kroz granice, a da unutar zemlje ne postoji barem minimum saradnje između opozicije i vlasti“, kaže Vankovska.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari