Svetske berze su juče zabeležile pad pošto je Grčka zatvorila svoje banke i uvela nadzor kapitala nakon dramatičnog obrta u njenoj borbi s ogromnim dugovima. Evro i cene nafte su pali pošto je Atina saopštila da preduzima korake da zaustavi odliv novca iz grčkih banaka i izvrši pritisak na poverioce da ponude ustupke pre nego što danas istekne program paketa pomoći.


Grčka vlada je zatvorila banke na šest radnih dana i ograničila podizanje gotovine na šezdeset evra. Međutim, ministar finansija Grčke Janis Varufakis može i da produži i da skrati rok tokom kojeg će banke biti zatvorene. Grci su prethodno dva dana proveli u redovima pred bankomatima, povlačeći novac s računa.

Atinska berza juče nije radila. Grčki premijer Aleksis Cipras je odlučio tokom vikenda da raspiše referendum o predlozima reformi koje su podneli kreditori, a koje Grčka treba da sprovede u zamenu za pakete pomoći. Zbog produbljivanja krize, pokrenuto je pitanje da li Grčka treba da izađe iz evrozone. „Čak i kada bi dogovor nekako bio postignut, sposobnost Grčke da sprovede dogovorene reforme bila bi pod znakom pitanja“, naveo je u svom izveštaju Radživ Bisvas, ekonomista u kompaniji IHS.

Ukoliko bi se dogodio Gregzit, odnosno izlazak Grčke iz evrozone, ekonomski rast Azije bi sledeće godine zabeležio pad od 0,3 procentna poena zbog pometnje na finansijskim tržištima. Vrednost evra je pala na 1,1066 dolara s prethodnih 1,1168 dolara, a vrednost dolara na 122,96 jena s 123, 89 jena.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je rekao na konferenciji za novinare da je „izuzetno ožalošćen“ događajima od proteklog vikenda i da je razočaran grčkim vlastima. Prema njegovim rečima, „sebičluk“ i „taktika“ su odneli prevagu. On je takođe rekao da se oseća izdanim i da je Evropa učinila sve što je u njenoj moći, te da ne zaslužuje kritike.

Predsednik Evropske komisije je takođe izrazio zabrinutost u vezi s tim koliko su Grci zapravo informisani o predloženim reformama uoči referenduma. „Šta grčki narod zna o našoj fleksibilnosti i rešenosti da mu pomognemo? Šta on zna o detaljima naših zajedničkih predloga? Šta on zna o našoj najnovijoj ponudi koju smo objavili juče? Preporučljivo je da grčka vlada kaže istinu grčkom narodu umesto što pojednostavljuje poruku“, poručio je Junker i naglasio da nikada neće dopustiti da grčki narod propadne.

„Grčka je država-članica evropske porodice i želim da ta porodica ostane na okupu“, rekao je Junker. Pošto će se Grci u nedelju na referendumu izjašnjavati i o tome da li žele da ostanu ili izađu iz evrozone, apelovao je na grčki narod da zaokruže „da“ za ostanak. „Poručujem grčkom narodu – nemojte učiniti samoubistvo zbog toga što se plašite smrti“, rekao je on.

Nemačka kancelarka Angela Merkel zahtevala je kompromis, ali i samoodgovornost. Ona je na sednici svoje Hrišćansko-demokratske stranke (CDU) izjavila da je evro više od valute. „Ako evro propadne, propada i Evropa“, rekla je Merkelova. Naglasivši da je neophodan kompromis da bi se pronašlo rešenje za grčku krizu, ona je rekla da „Evropa opstaje zahvaljujući svojoj sposobnosti da postiže kompromis.“ Merkelova je takođe izjavila da Evropa ne treba da menja principe i da su članice evrozone obavezne da deluju odgovorno.

Kako je istakla, solidarnost i odgovornost su dve strane iste medalje. Nemačka kancelarka je navela da od Grčke zavisi da li će biti prevaziđena mrtva tačka u pregovorima s njenim partnerima. Odluke o Grčkoj bi se mogle donositi samo na dnevnoj bazi s obzirom na trenutni nivo neizvesnosti, ocenila je Merkelova. Njen portparol je kasnije saopštio da je kancelarka čak spremna da ponovo razgovara s Ciprasom.

Merkelova je još rekla da su lideri EU načinili kompromis kako bi se dogovorili s Atinom. „Međutim, postalo je jasno da grčka vlada nije želela da učini isto“, dodala je ona i obećala da će biti učinjeno sve što je potrebno kako bi evro bio zaštićen.

Španija će, međutim, moći da se nosi s Gregzitom, saopštio je njen ministar finansija Luis de Gvindos. „Pozicija naših banaka, naša fiskalna pozicija, ekonomski rast, konkurentnost, evolucija ekonomije… to su glavne garancije za špansku ekonomiju. Nikada nismo bili tako spremni za ovakve okolnosti, a spremni smo mnogo bolje u odnosu na pre tri godine“, rekao je De Gvindos.

Ekonomisti smatraju da je mala verovatnoća da će kriza u Grčkoj imati posledice poput one do koje je došlo u septembru 2008, nakon propasti Leman bradersa. „Evropske banke su se danas oslobodile velikog dela grčkog duga i znatno su povećale svoj kapital“, smatra glavni ekonomista u Mudis analitiksu Mark Zandi. „Bankrot Grčke i njen izlazak iz evrozone bio bi destruktivan po ekonomiju Grčke i ni po jednu drugu. Zato će mrtva tačka u pregovorima napraviti pometnju na finansijskim tržištima, ali samo privremeno“, rekao je Zandi.

Evropska centralna banka je obećala da će učiniti sve što treba da bi sprečila paniku na finansijskim tržištima.

„Finansijski rat“ protiv Grčke

Protest solidarnosti s Grčkom juče je održan na Trafalgar skveru u Londonu. „Evropska centralna banka preti da zaustavi finansiranje grčkih banaka. To je čin finansijskog rata protiv Grčke s namerom da se isprovocira propast njenog bankarskog sistema i da se spreči održavanje referenduma. Sve to sprovode neizabrane tehnokrate kojima niko nije dao mandat“, naveli su organizatori protesta na svom Fejsbuk profilu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari