Izražavamo snažnu solidarnost sa Turskom, a bezbednost Alijanse je nedeljiva, saopštio je NATO nakon što je juče održan vanredni sastanak u Briselu na kojem je diskutovano o operacijama Ankare uperenim protiv pripadnika Islamske države. Ambasadori država članica Alijanse snažno su osudili nedavne terorističke napade protiv Turske i uputili izraze saučešća vladi te države i porodicama stradalih.

U saopštenju se konstatuje da je terorizam „pretnja za stabilnost članica NATO, kao i za međunarodnu stabilnost i prosperitet“. „To je globalna pretnja koja ne zna za granice, nacionalnost ili religiju, izazov sa kojim međunarodna zajednica mora da se suoči i rešava ga zajedničkim snagama“, navodi se u dokumentu. Uoči sastanka generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg istakao je da je sazivanje sastanka „posve opravdano, imajući u vidu nestabilnost na granici Turske u jugoistočnom pragu NATO“. Sporazum o pristupanju Alijansi, inače, predviđa da članice mogu da zatraže održavanje hitnih konsultacija, ukoliko procene da im je ugrožen teritorijalni integritet, politički suverenitet ili bezbednost.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan kazao je novinarima u Ankari uoči odlaska u Kinu da je njegova država krenula u ofanzivu protiv terorizma i da se neće povući. „Neće biti načinjen nijedan korak unazad u našoj borbi protiv terorizma. Ovo je proces koji će se nastaviti sa istom posvećenošću“, poručio je on. Erdogan je ukazao da nije moguće nastaviti mirovni proces sa kurdskim ekstremistima i apelovao na parlament da ukine imunitet političarima koji imaju veze sa „terorističkim grupama“. Prema njegovim rečima, „nije moguće nastaviti mirovni proces sa onima koji dovode u pitanje naše nacionalno jedinstvo i bratstvo“.

Erdogan je takođe naveo da bi uspostavljanjem zone bezbednosti na severu Sirije, o čemu pregovaraju Turska i SAD, bio otvoren put za povratak 1,7 miliona izbeglica iz Sirije koje su prešle na teritoriju Turske. Turske vazdušne snage bombardovale su uporišta Radničke partije Kurdistana (PKK) na severu Iraka, prenose svetske agencije. PKK je ocenila da ti vazdušni udari „čine mirovni proces besmislenim“, ali da se ne povlači iz tog procesa. Ankara, koja smatra PKK terorističkom organizacijom, započela je pre dve i po godine mirovne pregovore sa liderom te grupe Abdulahom Odžalanom, koji se nalazi u zatvoru, ali sporazum zasad nije postignut.

Opozicioni listovi u Turskoj izrazili su bojazan da bi vazdušni napadi na položaje kurdskih separatista mogli da znače „obnavljanje građanskog rata“, a pojedini komentatori tvrde da bi jedina meta trebalo da budu ekstremisti iz Islamske države. S druge strane, provladini mediji ističu da država ima pravo na samoodbranu. Islamska država još nije uputila javne poruke u vezi sa turskim operacijama nedaleko od tursko-sirijske granice, dok državni mediji u Siriji ocenjuju da Turska „plaća ceh za raniju podršku Islamskoj državi“.

Ubistvo kao „svadbeni poklon“

Vođa Islamske države Abu Bakr el Bagdadi dozvolio je jednoj ženi da odseče glavu drugoj na ime „svadbenog poklona“, izjavila je nekadašnja pripadnica te ekstremističke organizacije za Dejli mejl, navodi se na sajtu RTS. Sagovornica britanskog lista opisala je da je žena koja je izgubila muža u borbi i potom, prema zakonu Islamske države, morala da se ponovo uda, zatražila da ubije neku „nevernicu“ kao poklon za venčanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari