Uoči samita „Istočno partnerstvo“ u Rigi, lideri EU nisu krili radoznalost pred susret sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom. Iako ga znaju od ranije, on je za mnoge od njih potencijalno novi Kameron, s obzirom na njegov neočekivano ubedljiv trijumf na nedavno održanim parlamentarnim izborima, navodi Bi-Bi-Si u svojoj analizi.

Za mnoge evropske lidere Kameron je bio iritantan tokom izborne kampanje, pošto je dosta igrao na kartu evroskepticizma kod kuće tokom boravka u inostranstvu zbog poslova u vezi sa EU. Ono što sada najviše zanima lidere EU, jeste da li će moći da sarađuju sa „novim“ Kameronom.

Pošto je u evropskim medijima jedna od glavnih tema mogući referendum o članstvu u EU u Velikoj Britaniji, većina lidera EU želi da obezbedi ostanak zemlje u okvirima Unije, što je posebno slučaj u Nemačkoj. Bivši britanski ambasador u Nemačkoj Piter Tori rekao je da je Nemačka najbolji prijatelj i saveznik koji Britanija može da ima prilikom njenih novih pregovora o EU. Za Kamerona bi to moglo biti od izuzetne koristi.

Glavni razlozi zbog kojih Berlin toliko želi da zadrži Britaniju u EU jeste što nemačkim kompanijama odgovara britanska slobodna trgovina, jedinstveno tržište i inicijative protiv birokratskih procedura. Sve ovo Nemačka vidi kao protivtežu zemljama EU koje su protekcionistički orijentisane.

Takođe, nemački poreski obveznici se slažu sa inicijativom EU da se uvede stroža politika u vezi sa zahtevima migranata za socijalnu pomoć. A Nemačka bi i te kako htela da izbegne obavezu da odvaja još veća sredstva za budžet EU. Ako Britanija izađe iz Unije, Nemačka bi morala najviše da se potrudi da se pokriju manjkovi.

S druge strane, Mihael Fuks, nemački poslanik i član CDU kancelarke Angele Merkel, rekao je da njegova zemlja Britaniji nudi „najveću moguću fleksibilnost“, ali će crvenih linija svakako biti. U Nemačkoj, kao i u drugim zemljama Unije nema želje za suštinskim promenama postojećih sporazuma EU (kao na primer da se ograniči sloboda građana EU da žive i rade gde god žele u Uniji). Nemački ministar finansija Volfgang Šojble je rekao da je mala verovatnoća da će doći do bilo kakvih promena u ugovorima sve dok Britanija ne održi referendum o članstvu u EU.

Međutim, široko je rasprostranjena želja da se izvrše reforme u EU, i to od skandinavskih zemalja do južnih delova Unije. Pitanje koje se postavlja jeste da li se želje za promenama evropskih partnera poklapaju sa željama britanskog premijera. Nisu svi evropski lideri spremni da budu otvoreni kao Angela Merkel kada je reč o zahtevima Velike Britanije. I nijedna zemlja ne bi žalila kao Nemačka ukoliko Britanija napusti okvire Unije.

Kameron je saopštio da će odmah nakon samita u Rigi započeti bilateralne posete svojim evropskim kolegama. Očekuje se da Kameron precizno iznese šta Britanija želi da EU učini do sledećeg samita EU krajem juna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari