Višemesečna predsednička kriza u Nemačkoj dobila je juče epilog: predsednik Kristijan Vulf poklekao je pod pritiscima javnosti i političkih protivnika i podneo ostavku, što se smatra teškim udarcem za kancelarku Angelu Merkel. Ona ulazi u istoriju kao kancelarka koja je za mandata ostala bez dvojice predsednika. Horst Keler je, naime, u maju 2010. podneo neopozivu ostavku zbog komentara povodom nemačke misije u Avganistanu.


U petominutnom obraćanju iz predsedničke palate Vulf je rekao da podnosi ostavku jer je Nemačkoj potreban predsednik koji uživa puno poverenje građana. „Događaji u proteklih nekoliko dana i nedelja pokazali su da su poverenje i moja sposobnost da obavljam efikasno posao znatno smanjeni“, izjavio je Vulf pored koga je stajala supruga Betina.

Merkelova, koja je prethodno otkazala planiranu posetu Rimu gde je trebalo da razgovara sa italijanskim kolegom Mario Montijem izrazila je žaljenje zbog ostavke i istakla da su Vulf i njegova supruga Betina „dostojanstveno predstavljali Nemačku u zemlji i inostranstvu“. Najavila je da će tokom vikenda njen konzervativni blok razgovarati sa opozicionim socijaldemokratama i „zelenima“ da bi se dogovorili o Vulfovom nasledniku.

Bern Ladvig, profesor političkih nauka na berlinskom univerzitetu, navodi da je skandal u koji je umešan Vulf naneo štetu njegovoj reputaciji jer bi predsednik trebalo da kroz moralni integritet i harizmu nadoknadi relativni nedostatak moći koju ova funkcija nosi. „Politička zbrka nastala u ovom trenutku je podnošljiva, ali je preko potreban kompromisni kandidat umesto ličnog izbora Merkelove“, smatra Ladvig. Analitičari kažu da će Vulfova ostavka postati problem za kancelarkinu Hrišćansko-demokratsku uniju koja se bori da zadrži vlast u državama Šlezvig Holštajn i Sarland na izborima krajem godine.

Predsednička kriza dostigla je vrhunac u četvrtak kada je tužilaštvo u Hanoveru zatražilo od parlamenta da ukine imunitet Vulfu radi otvaranje istrage jer je u vreme dok je bio šef vlade Donje Saksonije uzeo kredit od supruge privrednika Egona Gerkensa, što je u jednom odgovoru poslanicima prećutao. Ovo je prvi put da tužilaštvo pokreće istragu protiv predsednika Nemačke.

Vulf se sa zakašnjenjem izvinio zbog prećutane pozajmice od 500.000 evra. Priznao je da je napravio „grubu grešku“ jer je preko telefonske sekretarice ostavio poruku uredniku magazina Bild u kojoj mu preti „ratom“ ako objavi priču o pozajmici. Mediji su Vulfu prebacivali i da se odmarao u vilama bogatih prijatelja, a zabeleženo je, i u tužilaštvu, da su se Vulfovi prošle godine vozili „audijem Q3“, mesecima pre no što je model stigao u prodaju.

Šojble mogući naslednik

Kao mogući naslednik Vulfa na funkciji predsednika pominje se Joakim Gauk, antikomunista i aktivista za ljudska prava u Istočnoj Nemačkoj koji se kandidovao protiv Vulfa na izborima 2010. Među ostalim potencijalnim kandidatima nemački mediji navode ministra odbrane Tomasa de Majzera, ministarku rada Ursulu fon der Lejen i ministra finansija Volfganga Šojblea, čiji bi prelazak na predsedničku funkciju ostavio veliku rupu u kabinetu Merkelove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari