Situacija u Fergusonu, predgrađu Sent Luisa, u američkoj državi Misuri, čini se da izmiče kontroli, javljaju novinari sa lica mesta. Objava da policajac Daren Vilson (28) neće biti optužen za ubistvo crnog tinejdžera Majkla Brauna izazvala je još žešće proteste i nerede na ulicama Fergusona, u kojem se situacija nije normalizovala još od avgusta kada se dogodilo ubistvo.


Tokom noći između ponedeljka i utorka zapaljeno je jedno stovarište i nekoliko prodavnica. Demonstranti su razbili i zapalili jedan policijski automobil, a policajci su iz oklopnih vozila bacali suzavac da bi rasterali masu. Većina demonstranata se razišla, ali su se pljačka i pucnjava nastavili. Neredi su se proširili na veće gradove – Njujork, Los Anđeles, Čikago i Vašington.

Iako su se mnogi u afroameričkoj zajednici nadali da će Vilson biti optužen za ubistvo, velika porota u čijem je sastavu bilo devet belaca i tri crna člana – donela je neočekivanu odluku. Američki lider Barak Obama pridružio se porodici ubijenog tinejdžera apelujući na mir i pozivajući sve Amerikance da prihvate odluku velike porote. U saopštenju Braunove porodice ističe se da su duboko razočarani što ubica njihovog deteta neće odgovarati za svoje delo.

Prema pisanju Bi-Bi-Sija, vandalizam i pljačkanje su „stupili na scenu“ u Fergusonu. Policija je, kako se navodi, uhapsila 29 osoba. Šef policije Sent Luisa Džon Belmar kaže da je „tkivo zajednice u Fergusonu u razdoru“ gde red u većinskoj crnoj zajednici kontrolišu pretežno pripadnici policije koji su belci. „Nažalost, situacija izmiče kontroli. Ne mislim da smo nepripremljeni, ali smatram da ukoliko ne dovedete 10.000 policajaca ovde, mislim da nećemo moći da sprečimo masu da uništi zajednicu“, kaže Belmar.

Jedna od demonstranata Čarls Miler, u izjavi za Bi-Bi-Si, kaže da ne podržava nasilje ali da potpuno razume zašto su ljudi besni. „Ne možete tek tako ubiti nenaoružanog 18-godišnjaka na ulici, bez obzira na to šta je uradio“.

Naime, 9. avgusta ove godine policajac Vilson je pucao u tinejdžera Brauna najmanje šest puta jer je pomislio da je nešto ukrao. Njegovo telo je bilo ostavljeno na ulici da leži nekoliko sati, pre nego što je uklonjeno.

Policija kao vojska

Debata koja se vodi u SAD usmerena je na metode postupanja policije i razmere njihovog naoružavanja koje se približilo vojnom. Vodi se takođe polemika i da li je Braun pokušao da se preda policajcu Vilsonu pre nego što je pucao u njega. Stoga je uzvik „ruke gore, ne pucaj“ postao predmet ruganja pri pomenu na ovaj incident. U međuvremenu, Ministarstvo pravde vodi istragu o tome da li je policajac narušio Braunova građanska prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari