Nekoliko nedelja je dug period u izraelskoj politici. U avgustu, na vrhuncu rata u Gazi, položaj premijera Benjamina Netanjahua među Izraelcima bio je nepokolebiv. Sada, gotovo dva meseca nakon prekida vatre, tema u izraelskim medijima, između ostalog su i tenzije unutar njegove desničarske koalicije, prevremeni izbori te da li Netanjahu može sebe politički da ojača, prenosi britanski Gardijan.


Privatno Netanjahu je svojim saveznicima ukazao da ne veruje da njegova koalicija može da preživi više od nekoliko meseci. Javno, međutim, Netanjahu je mnogo optimističniji te je i gostima koji su mu upriličili iznenađenje za 65. rođendan kazao da je trenutno poslednja stvar koja je Izraelu potrebna novi izbori, poruka koju je preneo i svom kabinetu, piše britanski list. Pitanje je, kažu upućeni, da li ga njegovi koalicioni partneri pa čak i članovi njegove partije slušaju.

Brojna istraživanja javnog mnjenja sprovedena od postizanja primirja sa Hamasom u Gazi pokazuju sporo i kontinuirano prestrojavanje u izraelskoj politici, od čega najveće koristi ima ministar ekonomije iz redova desnice i šampion pokreta iseljenika Naftali Benet. On se pojavljuje kao Netanjahuov najveći rival za „titulu“ lidera izraelske desnice. Benet je podigao ulog ove nedelje, preteći da destabilizuje koaliciju, uključujući i da ne podrži vladu tokom glasanja o poverenju vladi u ponedeljak ukoliko Netanjahu ne potpiše još odobrenja za izgradnju naselja.

U međuvremenu, Netanjahuove političke teškoće se gomilaju, navodi stručna javnost na koju se poziva Gardijan. Njegovom planu da sazove prevremene izbore unutar Likud partije, što mnogi vide kao preteču nacionalnih izbora, protivi se frakcija unutar partije koju vodi predsednik Centralnog komiteta Deni Danon, koji često istupa protiv Netanjahua.

Druga potencijalna glavobolja za Netanjahua jesu težnje bivšeg ministra iz redova Likuda Moša Kalona, koji je objavio da namerava da formira sopstvenu partiju koja bi se usredsredila na socijalna pitanja.

Pred Netanjahuom je još jedan izazov, navodi Gardijan, a to je Cipi Livni – ministarska pravde i šefica izraelskog pregovaračkog tima, čija partija ne očekuje da preživi izbore. Livnijeva je objavila da je formirala savez sačinjen od trećine poslanika a čiji je cilj obnova mirovnog procesa i suprotstavljanje nacionalistima.

U izjavi za medije povodom aktuelnih političkih manevara analitičar Amit Segal navodi da ono kroz šta prolazi izraelski politički sistem ovih dana nije baš uobičajeno za zemlju. Koalicije su obično jake u svojoj prvoj godini, potom sledi period kad se sapliću i pad u trećoj godini. „Posrnuće u ovoj vladi je počelo dva meseca pošto je formirana“, smatra Segal, prenosi Gardijan. On smatra da je nepoverenje i trvenje među pet koalicionih partnera žestoko, ne samo između Netanjahua i Beneta, koaliciju dodatno potkopava nesaglasje između partija.

Nemali broj analitičara smatra da je Netanjahu kriv za mnoge probleme. Njegova glavna vrlina za izraelsku javnost jeste averzija prema političkom riziku i to ne samo kada je reč o mirovnom procesu sa Palestincima.

Životni standard ostaje ozbiljno pitanje za obične građane kao što je i bilo na vrhuncu socijalnih protesta pre tri godine. Palestinske mere za priznanje svoje države u UN pokazale su rastuću međunarodnu frustriranost zbog nedostatka napretka u mirovnim razgovorima te nastavka izraelske izgradnje naselja.

Analitičar Josi Vorter, u tekstu u Harecu, navodi da iako niko u koaliciji nema tendenciju da propadne, očigledna je krhkost koalicije. „Ponekad emocije igraju ulogu. I kada vagon otkazuje idući uzbrdo, a njegove osovine labave i zveckaju, i najmanji kamen može da ga izbaci sa kursa“, piše Vorter.

Gardijan zaključuje da ako je suviše rano da se predvidi odlazak Netanjahua, poput Muhameda Alija u „Tuči u džungli“ – on je ovladao veštinom „pritajiti“ u političkoj i međunarodnoj areni dovodeći svoje protivnike do ivice iscrpljenosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari