Niko ne želi da napravi grešku i ima na savesti živote nevinih civila, ali s druge strane niko ne želi još jednu Srebrenicu, piše u jučerašnjem listu Gardijan u analizi ofanzive međunarodnih snaga na libijske snage lojalne lideru Muameru Gadafiju. „Još jednom su naši avioni u akciji nad stranom zemljom.

 Tri meseca sam patrolirao zonom zabrane letenja nad Bosnom 1994-95, ali ovoga puta je drugačije“, navodi se u analizi dopisnika Džona Nikola, bivšeg pripadnika UN za vreme rata u BiH. Nikol je u tekstu objavljenom u Gardijanu ukazao da je jasno je da su iz nekih libijskih letelica napadane civilne mete i da je to sada zaustavljeno. „Srebrenica je bila klasični primer situacije u kojoj je agresorskim snagama bilo dozvoljeno da rade šta hoće. Bosanski Srbi su ubili oko 8.000 civila, uglavnom muškaraca i dečaka, dok su 25.000 do 30.000 njih postale žrtve etničkog čišćenja. Moje kolege iz UN, u vazduhu i na tlu, sedeli su i posmatrali šta se dešava“, rekao je Nikol. Međutim, kako je naglasio Gardijanov analitičar, to nije slučaj ovog vikenda jer „u Libiji NATO i UN imaju ovlašćenje da napadaju Gadafijeve snage, što uzrokuje mnogo problema. Mnogi od njegovih pristalica ne nose vojnu opremu koju je lako identifikovati.“ On je upozorio da je zbog toga veoma teško razlikovati prijateljske od neprijateljskih snaga, dodajući da je i iskusnim i obučenim profesionalcima teško da razlikuju kamion Gadafijevih snaga od onog koji prevozi izbeglice.

On je takođe istakao da postoje problemi i s komandom, kontrolom i koordinacijom. „Ko će objasniti pobunjenicima u Bengaziju kako da razlikuju RAF-ov Tornado od libijskog Flogera? Koliko smo spremni da ostanemo ovde? Moglo bi to trajati mesecima ili godinama. Troškovi bi mogli biti ogromni, a britanska vojska nema dovoljno resursa za sukob koji bi se odužio“, naveo je analitičar Gardijana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari