Sastanak šefova kabineta komesara EU tokom vikenda okončan je bez jasne odluke u vezi sa sankcijama Parizu zbog toga što je odstupio od budžetskog cilja – svođenja deficita na tri odsto za narednu godinu. Fiskalni stručnjaci u EU nisu uspeli da se slože kako da se nose sa budžetskim deficitom Francuske, što se posmatra kao test kredibiliteta za Uniju.


Projektovani deficit Francuske je 4,3 odsto BDP-a za 2015, a Pariz najavljuje da će ispuniti obećanja o smanjenju deficita tek 2017. Nemački list Handelsbat piše da će rasprava ministara finansija EU zakazana za naredni ponedeljak, kada bi trebalo da se razgovara o odluci Evropske komisije o nacionalnim budžetima, verovatno biti odložena.

Ipak, do nedelje 30. novembra Evropska komisija ima rok da objavi stavove u vezi sa budžetima 18 država članica evrozone.

Francuski mediji prenose da je odlaganje sasvim izvesno. Dnevnik Figaro citira izjave zvaničnika koji navode da bi odluka o sankcionisanju Francuske mogla biti odložena do marta 2015, kako bi se vladi u Parizu omogućilo da primeni neke od objavljenih budžetskih rezova. Izvesno je da će se evropski komesari danas baviti ovim problemom na sastanku u Strazburu.

Sudeći prema nekim glasinama, naročito iz Nemačke, stiče se utisak da je kredibilitet Francuske znatno poljuljan. Komesar za digitalnu ekonomiju i društvo, Nemac Ginter Etinger kazao je prošle nedelje da bi trebalo biti strožiji prema „recidivima deficita“ Francuske kao pitanju kredibiliteta EU i da bi Pariz trebalo da sprovede „jasne i konkretne“ reforme.

Nemački ministar finansija Volfgang Šojble u izjavi za Fokus kazao je da bi ekonomski komesar EU (dužnost koju sada obavlja Francuz Pjer Moskovici) trebalo da ima pravo veta na nacionalne budžete. Ekonomski komesar bi trebalo da ima ista ovlašćenja kao i antitrust komesar koji može da kažnjava države ili kompanije zbog narušavanja konkurentskih pravila EU „bez ikakvog političkog kompromisa“, kaže Šojble. Veto bi dao „oštar signal da mi skupa istinski želimo da ispunimo ono što smo obećali. Moramo da pokažemo koliko daleko želimo da idemo u pravcu fiskalne unije. To znači da se države evrozone obavežu da će smanjiti dugovanja“, navodi Šojble.

Slučajevi Španije i Portugala

U međuvremenu, ministar finansija Francuske Mišel Sapen nalazi se na turneji po južnoj Evropi. Posetio je Madrid i Lisabon posle čega je ukazao da je i Španija dobila dva odlaganja da bi ispunila budžetske ciljeve. Međutim, smanjenja potrošnje u Španiji i Portugalu su znatno veća od onih na koje se obavezala Francuska – zamrzavanje plata i fleksibilnije radno vreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari