Ubistvo Osame bin Ladena je, osim što za Sjedinjene Države predstavlja nesumnjivi uspeh u borbi protiv terorizma i donosi važne poene Baraku Obami pred novu izbornu trku, dobra prilika zvaničnom Vašingtonu da opipa puls ostatku sveta, pogotovo državama koje smatra ključnim u međunarodnom poretku. To je, takođe, i prilika nekim zemljama da iskažu svoju lojalnost najvećoj svetskoj sili ili da ukažu na sopstvene probleme.


Fanatičnim mrziteljima svega američkog – kojih dabome ima i u Srbiji i kojima se učinilo da je u žiži najznačajnije vesti ove godine (posle one o kataklizmi u Japanu) Obama, a ne Osama – sigurno nije bilo drago kada su čuli kako je novost iz Pakistana primljena u Rusiji. A Rusija je pozdravila ubistvo kao veliki uspeh. „Kremlj pozdravlja ozbiljan uspeh koji su SAD postigle u ratu protiv međunarodnog terorizma“, citirale su ruske novinske agencije izjavu predsednika Dmitrija Medvedeva. Dakle, za razliku od operacije NATO u Libiji iz koje se Amerika povukla, ali može da se vrati svakog trenutka ako proceni da je to u njenom interesu, antiteroristička akcija Vašingtona za Moskvu nije sporna.

Nije neočekivano što je Medvedev povod iskoristio da saopšti da Rusija želi da pojača saradnju sa SAD u borbi protiv terorizma, te da je Rusija „bila jedna od prvih zemalja koja se suočila sa pretnjom globalnog terorizma i shvatila iz prve ruke šta je Al Kaida“. Poruka je jasna – Kremlj čestita Beloj kući, nudi savezništvo koje je već realnost, ali između redova podseća Vašington na bezbednosne probleme Rusije koji se na Zapadu mešaju sa pitanjem demokratije. Kako reče Medvedev, ko ceni demokratiju neće prihvatiti terorizam.

Izveštači nisu propustili da ukažu kako se Kina, „poslednja među silama“, osvrnula na likvidaciju Bin Ladena. Ali za Kinu je to „pozitivan razvoj“ i „važan preokret“. I Peking je pozvao na jačanje saradnje u borbi protiv terorizma koji je, saopšteno je, „zajednički neprijatelj međunarodne zajednice“. Takođe očekivano, pomenuto je da je Kina žrtva terorizma. Provincija Sinđiang sa brojnim muslimanskim stanovništvom najpoznatija je po terorističkim napadima – poslednji se dogodio avgusta 2010. kada je ubijeno osam osoba – ali ne treba sumnjati da je Peking na umu imao i Tibet, stalni predmet sporenja sa Zapadom.

U aprilu, dok se Vašington još premišljao šta da radi sa Libijom i Gadafijem, stiglo je neprijatno iznenađenje iz Berlina. Nemačka je odlučila da se ne upliće u konflikt. Sada je Angela Merkel dobila priliku da se iskupi izjavom da je radosna što su Amerikanci uspeli da ubiju Bin Ladena. Ali reakcija Merkelove izazvala je i kritike njenih saradnika: pored ocena da radost zbog smrti nije u duhu hrišćanstva, te da je bolje da je Bin Laden izveden pred sud, šef diplomatije Vestervele upozorio je da nije vreme za slavlje jer terorizam i dalje preti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari