Sjedinjenje Države su saopštile da Osama bin Laden, vođa mreže Al Kaida, nije bio naoružan prilikom likvidacije koje su izvele američke specijalne jedinice „foke“, što predstavlja suprotnost u odnosu na ranije navode da je najtraženiji svetski terorista umro u razmeni vatre i koristio svoju suprugu kao ljudski štit. Bin Laden je ubijen u akciji američkih specijalaca u noći između nedelje i ponedeljka u gradu Abotabadu, koji se nalazi oko 100 kilometara od Islamabada, prestonice Pakistana, saveznika SAD u tom regionu.


Prema rečima portparola Bele kuće Džejnija Karnija, Bin Laden se opirao zarobljavanju, ali nije upotrebio vatreno oružje. On je objasnio da je Bin Ladenova supruga, koja se nalazila u prostoriji sa liderom Al Kaide ranjena u nogu prilikom pokušaja da se fizički suprotstavi američkim vojnicima ali da nije stradala tom prilikom već je odvedena u zatvor. Pakistanska televizijska stanica Geo navodi da se ta žena zove Amal Ahmed Abdel Fateh i da je državljanka Jemena.

Vlada u Islamabadu kritikovala je raciju SAD u kojoj je ubijen vođa Al Kaide kao neovlašćenu, jednostranu akciju. U saopštenju Vlade Pakistana navodi se da takav slučaj neovlašćene, jednostrane akcije ne sme da postane pravilo izvestila je Beta.

– Vlada Pakistana potvrđuje da takav slučaj neće predstavljati presedan za bilo koju državu, uključujući SAD – dodaje se u saopštenju, u kojem su takve akcije ocenjene i kao pretnja međunarodnom miru i bezbednosti. Pojedini analitičari tvrde da je takva retorika delimično podstaknuta unutrašnjim pitanjima Pakistana, budući da su se Vlada u Islamabadu i pripadnici vojske našli na meti kritika posle akcije SAD. Između ostalog, kritičari su optužili pakistanske vlasti da su dozvolile Vašingtonu da povredi suverenitet zemlje, dok su vlasti u Islamabadu izrazile ljutnju zbog sumnji da su skrivale Bin Ladena. Avganistanska vlada je ocenila da je Pakistan morao znati da lider Bin Laden živi u Abotabadu, u kojem se nalazi vojni garnizon, izvestio je FoNet. Odnosi Kabula i Islamabada su već dugo napeti, posebno jer Pakistan toleriše talibane koji teritoriju te zemlje koriste kao sklonište posle napada na avganistanske i međunarodne snage.

Zvaničnici SAD, Francuske i Velike Britanije postavili su pitanje kako to da pakistanska vlada nije znala da da je vođa Al Kaide godinama živeo u garnizonskom gradu nedaleko od prestonice. Šef Centralne obaveštajne agencije (CIA) Leon Paneta kazao je da SAD nisu obavestile Pakistan o akciji u kojoj je ubijen Bin Laden iz straha da će neko upozoriti vođu Al Kaide o operaciji.

CIA je priznala da je prilikom sakupljanja informacija o mestu na kojem se skrivao Bin Laden koristila kontroverznu tehniku simuliranja davljenja u vodi. Takva praksa ukinuta je posle stupanja na vlast Baraka Obame jer je ocenjena kao mučenje osumnjičenih za terorizam.

Najnovija istraživanja javnog mnjenja pokazala su da je predsedniku Sjedinjenih Država Baraku Obami popularnost porasla za devet odsto u odnosu na prošli mesec pošto je obznanio naciji da je Bin Laden ubijen. Prema tim anketama, Obamu sada podržava 56 odsto Amerikanaca. Iako je predsednik SAD, zbog likvidacije Bin Ladena, dobio široku podršku i među demokratama i među republikancima, istraživanja ukazuju na rast straha od terorizma. Ilustracije radi, najmanje šest od 10 ispitanih u Ju-es-tudejevoj anketi strahuje da će do osvetničkog napada Al Kaide doći u predstojećim sedmicama.

To je najveći stepen javne nervoze u poslednjih osam godina, ocenili su anketari. Iako je Obami trenutno skočila popularnost, ankete pokazuju da njegovu ekonomsku politiku podržava samo 40 odsto ispitanih, a jedna prošlonedeljna anketa je ukazala da čak 70 odsto Amerikanaca smatra da zemlja ide u pogrešnom pravcu. U Sjedinjenim Državama, koje se lagano oporavljaju od svetske ekonomske krize, stopa nezaposlenosti je i dalje oko devet odsto, a cene benzina su visoke. Popularnost koju Obama uživa sada možda neće mnogo značiti kada dođu predsednički izbori, a to je za 18 meseci.

Za razliku od Obame koji posle ubistva vođe Al Kaide dobio značajne političke poene, nemačka kancelarka Angela Merkel našla se na meti teških kritika zbog izjave da je radosna što je američkim snagama uspelo da ubiju Bin Ladena. Predsednica Sinoda Evangelističke crkve Nemačke i potpredsednica Bundestaga, političarka stranke Zelenih Katrin Gering Ekart kazala je da „kao hrišćanka može samo da kaže, da nije razlog za radost kada neko bude ciljno ubijen“. Ministar inostranih poslova Gido Vestervele upozorio je da preterane reakcije Zapada na ubistvo Bin Ladena ne bi bile dobre.

– Moramo da pazimo, uprkos razumevanju i olakšanju, da Zapad svojim reakcijama svetu ne uputi sliku koja bi doprinela heroizaciji ili podsticanju Al Kaide – kazao je Vestervele. Šef nemačke diplomatije je takođe pozvao međunarodnu zajednicu da vodi računa o verskim kulturama i poštuje islam, te predložio otvaranje novog poglavlja u odnosima Zapada i islamskog sveta zasnovanog na toleranciji, razumevanju i dijalogu..

Britanci idu iz Avganistana?

Britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je da bi smrt vođe Al Kaide mogla da ubrza povlačenje povlačenje vojnika te države iz Avganistana, piše Dejli telegraf. Ipak, pojedini britanski oficiri upozorili su da bi takva odluka mogla da osujeti napore koji se preduzimaju u cilju stabilizacije situacije u Avganistanu.

Deca se igrala kraj skrovišta

Sidnej – Deca su imala običaj da šutiraju loptu preko zida sa bodljikavom žicom u dvorište kuće u kojoj se u Pakistanu krio Bin Laden, jer su znala da im čuvari neće dozvoliti da je uzmu, već će im dati novac da kupe novu, piše sidnejski list Australijen. Taj list se poziva na izjavu prodavca sladoleda Tanvira Ahmeda iz Abotabada, gde je Bin Laden ubijen, koji je rekao da su deca umesto lopte dobijala dva do tri dolara. FoNet

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari