Grupa od 150 kurdskih pešmerga boraca stigli je iz Iraka u jugoistočni deo Turske odakle planiraju da uđu u Siriju i suprotstave se pripadnicima Islamske države koji opsedaju pogranični grad Kobane.


Drugi kontigent, koji prenosi naoružanje odvojeno, stigao je u Tursku kopnenim putem. Prošle nedelje zvanična Ankara dala je odobrenje Kurdima da pređu turssku granicu na putu ka Siriji.

Hiljade njihovih pristalica sa zastavama u rukama okupili su se na aerodromu u iračkoj kurdskoj prestonici Irbilu kako bi ispratili prvu grupu pešmerga. Grupa od oko 100 boraca sletela je juče na aerodrom u jugoistočnom delu Turske, odakle su ih dalje autobusima sprovele turske snage bezbednosti.

Nekoliko sati kasnije, konvoj od 80 kamiona sa naoružanjem stigao je u Tursku kopnenim putem preko graničnog prelaza Habur. Turska policija pucala je u vazduh ne bi li rasterala veliki broj Kurda koji su pozdravljali dolazak svojih vojnika. Pojedini su gađali policiju kamenjem.

Turska trpi jak pritisak međunarodne zajednice da učini više da bi sprečila da Kobane padne u ruke Islamske države, ali je do sada odbijala da dozvoli turskim Kurdima iz Radničke partije Kurdistane (PKK) da pređu granicu.

Vlada u Ankari smatra da su sirijsko-kurdski borci koji prelaze granicu na putu za Kobane povezani sa PKK, koju smatra terorističkom organizacijom. Turski premijer Ahmet Davutoglu odbacio je navode da njegova vlada nije dovoljno učinila da se suprotstavi napadima džihadista. U izjavi za Bi-Bi-Si on je rekao da će Turska učestvovati jedino u američkoj borbi protiv džihadista u sklopu „integrisane strategije“ koja podrazumeva akcije protiv snaga sirijskog predsednika Bašara al Asada.

Kurdistanski parlament dao je odobrenje za slanje 150 pešmerga kao pomoć u odbrani Kobanea, pretežno naseljenog Kurdima. Portparolka Stejt departmenta Džen Psaki istakla je da će Amerika sasvim sigurno podržati raspoređivanje pešmerga u Kobane. Borba za ovaj grad predstavlja pravi test da li sadašnja koaliciona kampanja može potisnuti borce Islamske države.

Lider islamista u Bangladešu osuđen na smrt

Daka – Lider najveće islamističke partije Bangladeša osuđen je na smrt zbog ratnih zločina počinjenih tokom indijsko-pakistanskog rata 1971. Motiur Rahman Nizami tereti se za 16 optužbi uključujući i optužbe za genocid, ubistva, torturu i zlostavljanja. Postoje različite procene o broju ljudi koji su ubijeni u devetomesečnog rata za nezavisnost Bangladeša. Zvanični podaci vlade pokazuju da je stradalo tri miliona ljudi, dok neki upućuju da su brojke mnogo veće. Bi-Bi-Si javlja da je Nizami, jedna od najvažnijih ličnosti koja je proglašena krivom u ovom „kontroverznom sudu“. Kritičari navode da vlada koristi sud za obračun sa političkim protivnicima. Prethodno je Hjuman rajts voč naveo da sudske procedure nisu u skladu sa međunarodnim standardima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari