Pobunjenici kontrolišu 60 odsto teritorije Sirije i sve što im je potrebno u ovom trenutku jeste ograničena vojna intervencija NATO kako bi razvlastili predsednika Bašara Asada, izjavio je general major Adnan Salo, donedavno šef jedinica za hemijsko oružje pri sirijskoj vojsci. Salo je dezertirao i prešao na stranu pobunjenika koji su ga proglasili za svog komandanta. General je izjavu dao za Ašarl al-Avsat, arapski list čija je redakcija u Londonu.


Opozicioni aktivisti navode da su juče nastavljene žestoke borbe u Damasku, navodno i u blizini Asadove rezidencije. Vojska u Damask, prema njihovim tvrdnjama, šalje pojačanja, pošto su pobunjenici podigli barikade.

Sirijska opservatorija za ljudska prava, čije je sedište takođe u Velikoj Britaniji, navodi da su borbe koje su se u nedelju rasplamsale u Damasku bile najžešće od izbijanja ustanka protiv Asada u proleće prošle godine. Ta organizacija je objavila i da su stotine porodica juče pokušavale da pobegnu iz kvartova zahvaćenim borbama.

Stanovnici Damaska, prenosi izraelski Haarec, čuli su juče eksplozije i snažne rafale iz ručnog naoružanja, a većina je noć provela u skloništima. Pobunjenici su nakratko, prema rečima jednog od njih, uspeli da blokiraju put koji vodi ka damaštanskom aerodromu. Vojska je, tvrde, granatirala područja pod kontrolom ustanika u središnjoj provinciji Homs.

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov, koji se juče u Moskvi sastao sa izaslanikom UN-a za Siriju Kofijem Ananom, optužio je „zapadne partnere“ da u njihovim nastojanjima da obezbede usvajanje rezolucije u Savetu bezbednosti UN koja bi odobrila primenu sile ima „elemenata ucene“. „Naši zapadni partneri su bili neiskreni ili nisu želeli da pregovaraju“, rekao je Lavrov novinarima podsećajući na propalu međunarodnu konferenciju o Siriji održanu krajem juna.

Lavrov je rekao da je ucena pretnja Zapada da neće produžiti posmatračku misiju UN u Siriji, u kojoj je oko 300 nenaoružanih ljudi, ako Rusija ne odobri primenu sile, prenosi Beta. UN su odobrile slanje misije na 90 dana sa zadatkom da nadgleda prekid vatre i primenu mirovnog plana. Posmatrači kojima mandat ističe 20. jula morali su da se povuku iz područja zahvaćenih sukobima.

„Civili nisu bili meta“

Prošlonedeljne vojne operacije u mestu Tremzeh, o kojima se izveštavalo kao o masakru nad velikim brojem civila, nisu bile uperene protiv nenaoružanih ljudi, rekao je portparol sirijskog Ministarstva spoljnih poslova Džihad Makdiši, a takve su i poslednje procene UN-a.

Korišćenje teške artiljerije na tako malom prostoru, prema rečima Makdišija, nije bilo moguće. On je naveo da je u Tremzehu stradalo 39 osoba, od toga dvoje civila. Opozicija je najpre tvrdila da je ubijeno dve stotine osoba, a potom 103 uglavnom mlađih muškaraca, piše Njujork tajms. Posmatrači UN-a u nedelju su saopštili da su prebrojali više od 50 spaljenih ili na drugi način uništenih kuća „sa lokvama krvi i ljudskim ostacima u mnogima od njih“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari