Evakuacija državljana Srbije iz Libije trebalo je da počne jutros, jer je Ministarstvo spoljnih poslova, kako je juče rekao Mirko Stefanović, državni sekretar u ovom ministarstvu, dobilo dozvolu za sletanje tri aviona Jat ervejza na aerodrom u Tripoliju. Prema nezvaničnim informacijama, avioni koji mogu da prime oko 140 putnika trebalo je da polete jutros oko sedam časova iz Beograda.


Očekivalo se, inače, da evakuacija državljana Srbije iz Libije počne juče slanjem prvog aviona kojim bi se vratili žene i deca, jer je dobijena usmena saglasnost za sletanje na aerodrom u Tripoliju, rečeno je ranije u toku jučerašnjeg dana Danasu u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.

U Ministarstvu objašnjavaju da se ne može proceniti koliko će dana trajati evakuacija, jer se još ne zna tačan broj srpskih državljana u Libiji, kao i da sve zavisi od situacije u toj zemlji. Prema poslednjim podacima, u Libiji se nalazi oko 1.000 srpskih državljana, ali se procenjuje da je taj broj i veći.

Kako navode u Ministarstvu, pošto iz Libije budu vraćene žene i deca krenuće se u kontinuitetu sa slanjem aviona. U Tripoliju, prema podacima Ministarstva, ima oko 530 državljana Srbije koji su evidentirani za evakuaciju.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac rekao je ranije juče da je dobijena usmena dozvola za let, ali da avioni nisu mogli da polete bez pismene saglasnosti. Šutanovac je rekao i da njegovo ministarstvo ima spremna dva aviona za evakuaciju, ali da im je „želja da iskoriste civilnu avijaciju, jer ima veće kapacitete i mogu odjednom da odlete i da se vrate bez punjenja goriva“.

U Ministarstvu spoljnih poslova ističu da će se evakuacija srpskih državljana organizovati i u saradnji sa drugim zemljama, pa će tako iz Ras Lanufa u dogovoru sa Rusijom biti evakuisano oko 300 građana brodom, dok će iz Bengazija srpski državljani biti evakuisani brodovima u saradnji sa Turskom. Oni dodaju da bi manje grupe srpskih građana trebalo da budu evakuisane u saradnji sa zemljama za čije firme rade o čemu se dogovara s ambasadama tih zemalja. Kada je reč o građanima Crne Gore, ne zna se koliko ih ima u Libiji, ali su dobili instrukcije od svog Ministarstva da se jave ambasadi Srbije.

Podsetimo, Vlada Srbije je formirala tim za evakuaciju građana Srbije iz Libije, u kojem su ministri Ivica Dačić, Dragan Šutanovac i Vuk Jeremić. Iako nema podataka od svih državljana Srbije koji rade u Libiji u domaćim ili stranim firmama, veruje se da među državljanima Srbije nema povređenih, a nije ugroženo ni pedesetak njih koje je u nedelju opljačkala grupa naoružanih ljudi.

Od beduinskog šatora do državnog kormila

Moamer el Gadafi (69), sin beduina i samoproklamovani „kralj tradicionalnih kraljeva Afrike“ postao je vođa Libije u septembru 1969, kada je s grupom oficira izveo državni udar protiv kralja Idrisa bez kapi prolivene krvi. Njegov režim je ukinuo monarhiju i proglasio novu Socijalističku Narodnu Libijsku Arapsku Džamahiriju, dok je Gadafi u Vladinim saopštenjima najčešće pominjan kao „brat vođa“. Zapad ga je dugo doživljavao kao šefa „terorističke države“, ali se situacija izmenila krajem 1990-ih, kada je Vlada u Tripoliju preuzela odgovornost za eksploziju u diskoteci u Berlinu 1986. i podmetanje bombe u avion američke kompanije „Pan Am“, koja je eksplodirala iznad Lokerbija u Škotskoj 1988. Saradnja Gadafija sa Zapadnim Balkanom datira još od šeste decenije prošlog veka, kada je potonji libijski vođa nekoliko godina pohađao nastavu na tadašnjoj Vazduhoplovnoj akademiji JNA u Mostaru, gde je upoznao svoju sadašnju suprugu, Sofiju Farkaš. S Josipom Brozom Titom uspostavio je dobru saradnju u okviru Pokreta nesvrstanih, a Titova udovica je u jednom intervjuu kazala da joj je libijski lider nudio pomoć posle smrti predsednika SFRJ. M. S.

U Libiji 15 srpskih firmi

Većina srpskih firmi koje rade u Libiji bavi se energetikom, građevinskom ili namenskom industrijom, a angažovan je i određen broj lekara i zdravstvenih radnika iz Srbije. Prema podacima Ambasade Srbije u Libiji na libijskom tržištu prisutno je 15 firmi iz Srbije. To su Jugoimport SDPR, Jat, Geološki institut, M Centar, Eurogardi grup, Otas kompani, Energoprojekt, Montinvest, Pesing, Petrolkomet, Partizanski put, Cofis, Jomil, Mobikom i Meridijan Projekt.

Direktor firme Montinvest Tomislav Simović kaže za Danas da se u Tripoliju nalaze 52 njihova radnika na tri gradilišta, koji dosad nisu imali problema sa bezbednošću. Prema njegovim rečima, svi su spremni za evakuaciju, sem troje koji žele da ostanu u Libiji.

Revolt i molitve ispred ambasade u Beogradu

Beograd – Grupa od nekoliko desetina libijskih studenata u Srbiji protestovala je juče ispred ambasade Libije u Beogradu. Jake policijske snage obezbeđivale su zgradu ispred koje je razbijen oglasni pano. Policija je sprečila veće incidente pošto učesnici protesta nisu krili revolt spram režima Moamera el Gadafija.

– Situacija u našoj zemlji je strašna. Mi imamo porodice tamo. O njima ništa ne znamo, a toliko je ljudi poginulo i ubijeno prethodnih dana. Zato želimo da Gadafi ode. Nadamo se da neće ostati duže od još nekoliko dana na čelu Libije – rekao nam je jedan od učesnika protesta. Studenti optužuju Gadafija za izrazito težak život svojih sunarodnika i za brutalno nasilje.

Učesnici protesta su kazali da do njih stižu informacije o masovnom ubijanju, za šta su odgovorni „lokalni plaćenici Moamera Gadafija i oni angažovani iz inostranstva“. Oni, kažu studenti, sprečavaju lekarske ekipe da pruže pomoć povređenima.

– Molimo se za našu zemlju i ljude u njoj, neka im je bog u pomoći – kažu za Danas libijski studenti.

Tokom polučasovnog protesta saobraćaj je bio blokiran. D. M.

 

Reakcije na nasilje

Medvedev: Situacija je teška

Moskva – Neredi koji potresaju više arapskih zemalja mogu da na vlast dovedu fanatike i da podele neke od tih država na male delove, ocenio je juče ruski predsednik Dmitrij Medvedev. U govoru koji je održao na sastanku na Kavkazu gde se razgovaralo o neophodnim merama za borbu protiv terorizma, Medvedev je ocenio da događaji u arapskim zemljama mogu da imaju direktne posledice na bezbednosnu situaciju u Rusiji. „Situacija je veoma teška i može se razgovarati o mogućnosti cepanja velikih država“, rekao je Medvedev. Beta – AFP

KASTRO: SAD spremaju invaziju

Havana – Bivši lider Kube Fidel Kastro tvrdi da je prerano da se kritikuju vlasti Libije, ali da je pravi trenutak da se ukaže da SAD i NATO spremaju invaziju na zemlje Severne Afrike. On je u kolumni objavljenoj u jednom kubanskom listu optužio SAD da planiraju invaziju na Libiju kako bi kontrolisale njenu naftu. „To bi moglo da se dogodi kroz nekoliko sati ili dana“, naveo je Kastro. On je rekao da sa sumnjom treba uzeti izveštaje da su snage lojalne Gadafiju sprovele nasilje nad mirnim demonstrantima. Beta – AP

Mesić ne može da veruje

Rijeka – Teško mi je Gadafija vezati uz nalog za pucanje u demonstrante. Koliko ga znam, oslobađao je one koje bi sudovi kažnjavali zbog toga što su mu se protivili. Libija bi morala smoći snage da istraži tu veliku dramu i tačno utvrdi ko je naložio ubijanje – izjavio je za Novi list bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić, koji nikad nije skrivao prijateljske odnose s Moamerom Gadafijem. Iako „nema dovoljno informacija da bi mogao meritorno suditi“, Mesić je ocenio da će libijski režim morati da prođe kroz strukturalne promene. R. D.

Iran predviđa islamsko buđenje

Teheran – Iran osuđuje masakr nad građanima u Libiji i od međunarodne zajednice traži da interveniše kako bi se sa tim prestalo, izjavio je juče portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova, Ramin Mehmanparast. „Osuđujemo neprihvatljivo ekstremno nasilje počinjeno nad libijskim narodom“, rekao je Mehmanparast. On je dodao da su zaprepašćujuće informacije o masakru nevinih i da „Iran prati razvoj situacije u Libiji i bunt libijskog naroda vidi kako nastavak islamskog buđenja u regionu“. Beta – AFP

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari