Vodeće političke partije u Španiji kažnjene su na lokalnim izborima u nedelju, budući da je veliki deo glasačkog tela poverenje poklonio novim strankama koje su svoje kampanje zasnovale na obećanju da će izmeniti spornu politiku štednje i uhvatiti se ukoštac s gorućim pitanjima u zemlji – s visokom stopom nezaposlenosti i političkim korupcionaškim skandalima.


Izborni rezultati nakon devedeset odsto prebrojanih glasova pokazuju da su vladajuća konzervativna Narodna partija (PP) i glavna opoziciona Socijalistička partija, koje su se smenjivale na vlasti u poslednje gotovo četiri decenije, poražene u pojedinim gradovima i regionalnim vladama.

One su zajedno osvojile 52 odsto glasova, zabeleživši znatan pad u odnosu na 65 odsto, koliko su zajedno dobile na izborima pre četiri godine. Iako je PP-u poverenje ukazalo 27 odsto biračkog tela, lako se može desiti da ova partija izgubi vlast u Madridu, prvi put za dvadeset godina. Ona je odnela pobedu na opštinskim izborima, ali sudeći po rezultatima, postoji mogućnost da izgubi vlast u gradskoj skupštini. Za loš izborni rezultat krive se i administracija premijera Marijana Rahoja, kao i prethodni saziv vlade sa socijalistima na čelu. Odziv birača je bio malo veći nego na lokalnim izborima 2007.

Šest meseci uoči izbora u anketama javnog mnjenja vladajuća PP je osvojila najviše glasova i pobedila Socijalističku partiju, koja je sa 25 odsto glasova bila na drugom mestu. Međutim, dve tradicionalne partije u većini oblasti nisu dobile ukupnu većinu. Veliki deo biračkog tela se okrenuo novim strankama – Sijudadanosu (Građani) i Podemosu (Možemo). U Madridu vladajuća stranka je osvojila 21 mandat, ali je Aora Madrid (Madrid sada), koju podržava levičarski Podemos, dobila 20 poslaničkih mesta. Aora Madrid bi sada mogla da formira koaliciju sa socijalistima koji su na trećem mestu.

Analitičari ocenjuju da bi do sličnog scenarija moglo da dođe u još nekim gradovima kao što je Valensija, što će dodatno oslabiti lokalnu vlast PP-a. Možda će biti potrebno da vladajuća stranka pogodbe pravi i sa partijom Sijudadanos, koja je orijentisana ka biznisu, i to u Mursiji i La Riohi.

Koalicije nisu uobičajene u Španiji. Aktivistkinja Ada Kolau, koju podržava Podemos i koja je svoje ime izgradila na borbi za prava ljudi koji ne mogu da plate hipoteke, osvojila je najviše glasova u trci za gradonačelnika u Barseloni. „Želim da budem gradonačelnica na usluzi naroda, tako da u ovom gradu nikada neće biti građana prve i druge klase“, rekla je Kolau za El Pais.

Analitičari smatraju da je ovakav rezultat očekivan, s obzirom na krizu i skandale koji su potresli zemlju i uništili reputaciju tradicionalnih partija. Prema njihovoj oceni, Španija započinje novu političku eru, s obzirom na to da su partije koje se protive merama štednje i koje su povezane s Podemosom dobile šansu da dođu na vlast u Barseloni. PP i dalje uživa poverenje najviše građana, ali joj nedostaje apsolutna većina u regionalnim vladama, uključujući Valensiju.

Španija je zvanično izašla iz recesije, pošto je prošle godine prvi put od 2008. zabeležila godišnji ekonomski rast. Međutim, stopa nezaposlenosti je i dalje visoka, budući da je svaki četvrti radnik bez posla, dok reforme, kojima se smanjuju troškovi zapošljavanja i otpuštanja, podstiču njen rast.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari