Lideri Francuske, Nemačke, Rusije i Ukrajine održali su sinoć sastanak u Minsku koji je nazivan i „samitom poslednje šanse za uspostavljanje mira u Ukrajini“. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da postoji mogućnost da završni dokument sa tog sastanka bude danas potpisan.


Samit su zasenili jučerašnji žestoki sukobi na istoku Ukrajine. Iz Kijeva su stigle informacije da je više od 20 ljudi ubijeno u napadu proruskih separatista u blizini železničke stanice u Debaljcevu, u najžešćem napadu za devet meseci rata. Separatisti koji su „bacili u vodu“ primirje potpisano u septembru takođe u Minsku pokušavaju da opkole vladine snage u Debaljcevu, strateškoj lokaciji, koja bi im služila kao važna spona sa glavnim uporištima. Rojters je ocenio da je cilj sukoba pred sam početak samita u suštini bio da prisile ukrajinskog predsednika Petra Porošenka da prihvati dogovor kojim bi bili priznati teritorijalni dobici separatista.

Sastanak u Minsku počeo je razgovorima u kojima su učestvovali Porošenko, predsednik Rusije Vladimir Putin, nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Fransoa Oland. Kako su prenele pojedine agencije, kamere ruskih televizija zabeležile su trenutak rukovanja Putina i Porošenka. Agencija Interfaks navela je sinoć da postoji plan da četvoro lidera potpiše zajedničku deklaraciju o sprovođenju Sporazuma iz Minska. Ukrajinski predsednik je tokom razgovora nakratko napustio prostoriju, ali se vratio za manje od 15 minuta. Spekulisalo se da je to učinio jer mu je stigla vest o jakim eksplozijama u Donjecku.

Razgovori u prestonici Belorusije bili su usresređeni na postizanje sporazuma o prekidu vatre, povlačenju teškog naoružanja i stvaranju demilitarizovane zone. Predstavnici pobunjeničkih snaga nisu bili pozvani na sastanak, ali su u utorak uveče učestvovali u odvojenim sastancima sa takozvanom „kontakt grupom“, koja uključuje Ukrajinu, Rusiju i predstavnike OEBS-a. Na sastanku grupe nije ostvaren napredak, piše Russia Today (RT), iako izvori bliski razgovorima kažu da je načelno postignuta saglasnost o sporazumu o prekidu vatre. Sve strane su dale garancije da će plan biti primenjen ukoliko glavni pregovori donesu konkretne rezultate, prenose izvori RIA Novosti. „ Pregovaračke strane su se preksinoć dogovorile da obustave sukobe i povuku naoružanje. Kijev to garantuje. Predstavnici samoproklamovanih republika objavili su takođe svoje garancije“, naveli su diplomatski izvori na koje se poziva RT.

Porošenko je u noći između utorka i srede posetio ukrajinski vojni štab u Kramatorsku, gde je u raketnim napadima ubijeno sedam civila i četvorica vojnika. „Ovo je zločin protiv čovečnosti. Nalazimo se gotovo 50 kilometara od linije fronta a ruski pobunjenici i teroristi napadaju civile i mirni grad Kramatorsk. Ovo je apsolutno neprihvatljivo“, kazao je Porošenko. Budući da sve strane nastoje da osvoje što više teritorije pre eventualnog sporazuma o prekidu vatre, strahuje se da bi nasilje moglo da potkopa pokušaje da se obezbedi dugoročni dogovor, piše Rojters.

Američki predsednik Barak Obama u utorak uveče je u telefonskom razgovoru sa ruskim kolegom poručio da bi trebalo da iskoristi priliku za razgovore u Minsku, te da će Rusija „platiti veću cenu“ ako nastavi „agresivne akcije“ u Ukrajini. Obama nije isključio mogućnost slanja naoružanja Kijevu ukoliko diplomatija ne uspe, što bi po mišljenju Rusije samo pogoršalo krizu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari