Evropska unija osuđuje Rusiju zbog vojnog uplitanja i narušavanja suvereniteta Ukrajine, ali s Rusijom sarađuje u rešavanju gorućih svetskih problema – borbe protiv islamskih terorista i sprečavanja Irana da proizvede nuklearno oružje.

To je juče u raspravi o saradnji EU – Ukrajina u Evropskom parlamentu u Strazburu izjavio evropski komesar za proširenje i istočno susedstvo Štefan File. On je rekao da EU sankcijama vrši pritisak na Rusiju da bi izdejstvovala političko, mirovno rešenje ukrajinske krize.

Objasnio je da su vlasti u Kijevu zatražile da se do kraja 2015. odloži primena njenog sporazuma sa EU o povezivanju i slobodnoj trgovini jer vlada u Kijevu želi da se temeljitije pripremi za primenu tog sporazuma. File je napomenuo da je Rusija zapretila da će ukinuti sve trgovinske povlastice Ukrajini, ako taj sporazum odmah stupi na snagu.

Izvori EU su rekli da je to odlaganje posledica veoma teškog ekonomskog stanja Ukrajine i da „deo sveobuhvatnog mirovnog procesa“. Evropski komesar File je naglasio da će se krajem ove godine održati donatorska konferencija za ekonomsko-finansijsku pomoć i obnovu Ukrajine. Ukazao je na to da će se uskoro s Kazahstanom, Belorusijom i Jermenijom razgovarati o jačanju trgovine, podvukavši da to i sprovođenje sporazuma s Ukrajinom znači da je moguće sprovesti zamisao o „stvaranju slobodnog ekonomskog prostora do Lisabona do Vladivostoka“.

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo je preksinoć saopštio da su se ruski predsednik Vladimir Putin i on saglasili da se poštuje trojni dogovor EU – Ukrajina – Rusija o primeni sporazuma EU – Ukrajina krajem 2015. i da je Putin rekao da Moskva do tada neće primeniti nikakve uzvratne mere prema Kijevu. Barozo je istakao da su Putin i on podvukli nužnost poštovanja i sprovođenja mirovnog sporazuma za Ukrajinu, sklopljenog u Minsku, naglasivši da se kriza mora rešiti politički, pregovorima.

U raspravi u Evropskom parlamentu su juče bile podeljene ocene politike prema Ukrajini i pitanja o tome da li zaoštravati sankcije Rusiji zbog ukrajinske krize ili, naprotiv, treba „ostaviti mostove“ za pregovore i rešenje krize s Moskvom. Prvak grupe stranaka evro-desnice (EPP) Elmar Brok je zatražio da se sankcije sprovode sve dok su, kako je rekao, ruske trupe u Ukrajini i dok se ne poštuje primirje. Čelnik grupe socijalista u EP Đani Pitela je ukazao da „sankcije nisu zamena za diplomatsko i političko rešenje“, dodavši da ih treba ukidati u skladu s napredovanjem dogovora s Rusijom.

Dijalog o gasu

Ruski predsednik Vladimir Putin i odlazeći predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo istakli su „značaj“ nastavka dijaloga o isporuci ruskog gasa Evropi. Cilj tog dijaloga jeste da se „obezbedi neprekidna isporuka gasa ka Evropi preko ukrajinske teritorije“, saopštio je juče Kremlj posle telefonskog razgovora dvojice zvaničnika. Ruski Gasprom je 16. juna obustavio isporuke gasa Ukrajini dok ne isplati deo duga, čiji je ukupan iznos 5,3 milijarde dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari