Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je juče da se Amerkinac Edvard Snouden, koji je obelodanio detalje američkog programa nadzora komunikacija širom sveta, još nalazi u tranzitnoj zoni na moskovskom aerodromu i da ga ruske vlasti neće izručiti SAD.


Putin je rekao da je Snouden slobodan čovek i da će, što pre odredi svoju destinaciju, to biti bolje. Tokom posete Finskoj, Putin je rekao da ruske bezbednosne službe „nisu sarađivale niti sarađuju“ sa Snoudenom. Dodao je da činjenica da Rusija nema sporazum o ekstradiciji sa SAD znači da Moskva neće ispuniti zatev iz Vašingtona za izručenje. Uprkos tvrdnjama da je Edvard Snouden, pobegao u Moskvu, Rusija je saopštila da nije upoznata s njegovom maršrutom. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov kaže da on nije ni ulazio na teritoriju Rusije. „Nemamo nikakve veze ni sa Snoudenom, ni s njegovim odnosima sa američkom pravdom, kao ni s njegovim kretanjima po svetu. Sam je napravio plan svog putovanja, a o tome smo kao i većina saznali iz medija. On nije prešao rusku granicu. Pokušaji da se optuži ruska strana za kršenje zakona SAD i praktično za umešanost u zaveru apsolutno su neosnovani i neprihvatljivi“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.

U međuvremenu, Kina je takođe saopštila da su tvrdnje SAD da je Peking pomogao Snoudenu da pobegne iz Hong Konga „neosnovane i neprihvatljive“. „SAD nisu razumne kada dovode u pitanje kako Hongkong upravlja pitanjima koja su u skladu sa zakonom. Optužbe protiv kineske centralne vlade su neosnovane. Kina to ne može da prihvati“, rekla je portparolka kineskog Ministarstva inostranih poslova Hua Čunijing, izvestila je Beta. Vašington je u ponedeljak saopštio da je Peking „namerno odlučio da oslobodi jednog begunca uprkos nalogu za hapšenje“.

Analitičari ističu da je teško poverovati da Rusi ne ispituju koje bi informacije mogli da dobiju od Snoudena. Lavrovljeva izjava, navode analitičari, takođe znači da Rusiju iritiraju pritisci SAD, što je slučaj i sa Kinom. Ipak, oni tvrde da se u ovom trenutku ne može tačno prognozirati kako će se cela ova afera odraziti na odnose Moskve i Pekinga s Vašingtonom, ali nagoveštavaju da će odnosi SAD i Rusije svakako biti zategnuti.

Novinska agencija Rojters, prenose svetski mediji, tvrdi da je od neimenovanih zvaničnika moskovskog aerodroma saznala da je Snouden doputovao u Moskvu iz Hongkonga u nedelju popodne i da je trebalo sledećeg dana da otputuje u Havanu, ali „nije iskoristio“ avionsku kartu. Isti izvori navode da je putovao sa Sarom Harison, navodno bivšom devojkom Džulijana Asanža, osnivača Vikiliksa.

Snouden, tridesetogodišnji kompjuterski ekspert, optužen je za otkrivanje poverljivih informacija Vlade SAD medijima. Snouden je do tajnih dokumenata došao kao službenik Nacionalne službe za bezbednost (NSA). On se tereti za krađu Vladine imovine, neovlašćeno odavanje informacija nacionalne odbrane SAD i namerno odavanje poverljivih informacija obaveštajnih službi. Snouden je zatražio azil u Ekvadoru, ali su mu SAD poništile pasoš.

Keri poziva na smirenost

Džeda – Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je juče da SAD ne žele da se sukobljavaju s Rusijom gde se navodno krije Amerikanac Edvard Snouden. Keri je na konferenciji za novinare u Saudijskoj Arabiji rekao da je istina da SAD nemaju sporazum o ekstradiciji s Rusijom, ali i pozvao Moskvu da se poštuje uobičajenu pravnu praksu između zemalja kada je reč o beguncima. „Pozvao bih prosto na smirenost i razumnost. Nadamo se da Rusija neće stati na stranu nekoga ko je begunac od pravde“, rekao je Keri. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari