Predsednik Srbije Tomislav Nikolić jedan je od šefova evropskih država kojima je juče preneto upozorenje predsednika Rusije Vladimira Putina da bi zbog teške ekonomske situacije u Ukrajini i neisplaćenih potraživanja Gasproma u toj zemlji moglo doći do „problema u isporuci gasa“. Upozorenje je prosleđeno liderima zemalja Istočne i Zapadne Evrope, a Nikoliću je Putinovu poruku saopštio ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin.


Proruski separatisti na istoku Ukrajine biće amnestirani ako predaju oružje i napuste zgrade lokalne administracije koje su okupirali, izjavio je juče vršilac dužnosti ukrajinskog predsednika Oleksandar Turčinov. „Garantujemo da sudskih postupaka protiv njih neće biti ako predaju oružje i oslobode zgrade lokalne administracije. Spreman sam da u tom smislu potpišem dekret“, rekao je Turčinov na sednici parlamenta, prenela je Beta.

Proruski demonstranti pod kontrolom drže zgrade lokalne administracije u Donjecku i Lugansku na istoku Ukrajine koje su okupirali u nedelju. Istovremeno, mediji su juče zabeležili gomilanje ukrajinske vojske, uključujući i artiljerijske jedinice, na istoku države.

Turčinov je dodao da je telefonom razgovarao s predstavnicima demonstranata i da im je predložio „kompromis“, odnosno formiranje komisije sa ukrajinskim i stranim predstavnicima koji bi razmotrili postojeću situaciju i ključne tačke konflikta. Zamenik ukrajinskog premijera Vitalij Jarema, koji je u sredu uveče otišao u Donjeck, izrazio je nadu da će kriza biti rešena bez upotrebe sile. Ukrajinski ministar unutrašnjih poslova Arsen Avakov u sredu je, međutim, zapretio demonstrantima da će protiv njih biti upotrebljena sila.

U međuvremenu, Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PS SE) u Strazburu uskratila je do kraja ove godine pravo glasa delegaciji Rusije i smenila njene zvaničnike s vodećih pozicija zbog pripajanja ukrajinskog poluostrva Krim, izvestile su agencije, prenela je Beta. Ruska delegacija je bojkotovala raspravu u PS SE koja je prethodila glasanju, ocenivši je kao „farsu“, i najavila da će napustiti PS SE u znak protesta zbog jučerašnje odluke. Rezolucija je usvojena sa 145 glasova prisutnih poslanika, 21 je bio protiv, a 22 uzdržana. Parlamentarci iz Srbije bili su uzdržani. Šef 18-člane delegacije Aleksej Puškov rekao je da je ta odluka „najgrublje kršenje prava Rusije“. „Ako žele ulogu inkvizitora, neka je igraju sami. U ovom trenutku razmišljamo da li i dalje želimo da budemo deo PS SE“, rekao je Puškov. Ruskoj delegaciji je pravo glasa bilo uskraćeno i 2000. godine, tada zbog ruske vojne intervencije u Čečeniji. PS SE je u rezoluciji usvojenoj u sredu ocenila da je „takozvani referendum na Krimu bio neustavan“, da „nelegalno rusko pripajanje Krima nema pravnog efekta“ i da „Savet Evrope to ne priznaje“.

Rusija je juče kritikovala generalnog sekretara NATO Andersa fog Rasmusena zbog „upotrebe retorike iz vremena Hladnog rata“, usred zaoštravanja napetosti između Moskve i zapadnih zemalja oko ukrajinske krize. Rusko ministarstvo spoljnih poslova juče je saopštilo da Rasmusen pretvara NATO u „elitni klub“ koji koristi „dvostruke standarde“ u međunarodnoj politici.

Rasmusen je juče u Pragu pozvao Rusiju da povuče vojnike s granice Ukrajine i uključi se u diplomatsko rešavanje krize. On je posredno odbacio slanje vojnika NATO u Ukrajinu, pošto je, kako je rekao, NATO usredsređen na odbranu svojih članica. „Iz Praga poručujem Rusiji – imate mogućnost izbora – da prestanete da krivite druge za ono što radite vi, da povučete vojsku s granica Ukrajine, da prestanete da zaoštravate krizu i da počnete dijalog“, kazao je Rasmusen.

Generalni sekretar NATO je posredno odbacio sugestije, koje mu je po podne predložio i predsednik Češke Miloš Zeman, da bi svaka dalja intervencija Rusije u Ukrajini trebalo da pokrene NATO da pošalje vojnike u Ukrajinu.

„Kriv je Gorbačov“

Moskva – Grupa ruskih poslanika tražila je juče pokretanje istrage protiv bivšeg predsednika Mihaila Gorbačova zbog raspada Sovjetskog Saveza 1991. i, kao rezultat toga, odgovornosti koju ima u aktuelnoj ukrajinskoj krizi. „Svi mrtvi u Kijevu su na savesti onih koji su bili u Kremlju 1991. i koji su rasturili tu veliku zemlju“, rekao je poslanik Mihail Degtiarev za radio Eho Moskva, prenela je Beta. Degtiarev je zahtev parlamentu za pokretanje postupka protiv Gorbačova potpisao sa još dvojicom poslanika Ujedinjene Rusije i dvojicom iz Komunističke partije. Bivši predsednik Gorbačov (84) „star je čovek, niko ga neće poslati u zatvor, ali bez ovakve odluke mi ne možemo da napredujemo ni kao zemlja ni kao nacija“, dodao je taj poslanik.

Mihail Gorbačov odbacio je, međutim, odgovornost za raspad Sovjetskog Saveza i prebacio je na poslanike sovjetskog parlamenta koji su glasali za takvu odluku koju su, navodno suprotno njegovom mišljenju, potpisali tadašnji predsednik Boris Jeljcin i njegovi tadašnji ukrajinski i beloruski kolega. „Nema potrebe za istragom – Duma, koja je glasala (za tu odluku), treba da se ukrca u vagone u pravcu Magadana“, oblasti na krajnjem istoku Rusije poznatoj po sovjetskim gulazima, rekao je Gorbačov u izjavi za isti radio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari