Severoistočni deo Japana juče su pogodili novi zemljotresi jačine 6 i 4,7 stepeni Rihterove skale, ali kompanija Tepko koja radi na saniranju oštećenja na nuklearnoj elektrani Fukušima 1 tvrdi da ovim potresima nije pričinjena nova šteta na postrojenjima.


Uprava nuklearne centrale Fukušima 1 u međuvremenu je saopštila da je primećen crni dim iznad trećeg bloka atomskog postrojenja, pa su radnici koji nastoje da uspostave kontrolu nad njom ponovo evakuisani. Guverner Tokija Šinaro Išihara posavetovao je roditelje da deci ispod jedne godine starosti ne daju vodu iz česme, jer je u njoj otkrivena dvostruko veća doza radioaktivnog joda od količine koja je dozvoljena za novorođenčad.

Da u centru Japana koncentracija radioaktivnog joda 131 iznosi 210 bekerela po litru, što je više od dva puta od dozvoljenog limita za novorođenčad od 100 bekerela po litru potvrdili su i zvaničnici Biroa za vodoprivredu u glavnom gradu Japana. Bebe su izuzetno osetljive na radioaktivni jod koji može dovesti do raka štitaste žlezde, kažu stručnjaci, ali zvaničnici su pozvali stanovništvo Tokija na smirenost i ukazali da male količine vode nisu škodljive za novorođenčad i da trenutni nivo joda nije opasan po zdravlje dece i odraslih.

Pošto je iznad trećeg bloka atomskog postrojenja primećen crni dim zvaničnici kompanije Tokip elektrik pauer su saopštili da su radnici iz centrale Fukušima 1 privremeno evakuisani, a predstavnica nacionalne agencije za nuklearnu bezbednost Hidehiko Nišijama je izjavila da uzrok pojave dima nije poznat. Uprava Fukušime 1 očajnički nastoji da ohladi pregrejane reaktore i bazene sa upotrebljenim nuklearnim gorivom pošto su katastrofe od 11. marta – zemljotres i cunami – izbacili iz stroja sisteme za hlađenje.

Zbog havarije u reaktorima je dolazilo do požara, eksplozija nagomilanog vodonika i oslobađanja radioaktivnih materija. U međuvremenu radnici su uspeli da dovedu električnu energiju do svih šest reaktora i u utorak uveče su upalili svetla u trećem bloku centrale – prvi put od 11. marta. Uprava centrale želi da tokom sledećih dana pokrene sisteme za hlađenje reaktora, ali stručnjaci upozoravaju na opasnost od požara jer je struja sprovedena kroz opremu koja je potencijalno oštećena u cunamiju.

Vlada planira da „upumpa“ javni novac u banke da bi pomogla oporavak privrede. Moguće je da će finansirati stvaranje fonda od 11.000 milijardi jena (135 milijardi dolara) na osnovu zakona o pomoći bankama donetog po izbijanju svetske finansijske krize 2008. Tokio takođe radi na planovima pružanja niskokamatnih zajmova u visini od 10.000 milijardi jena (122 milijarde dolara) za pomoć kompanijama da se oporave od zemljotresa, saopštili su juče japanski mediji.

Šteta 309 milijardi dolara

Japanska vlada je juče objavila da bi cena zemljotresa i cunamija koji su opustošili severoistok zemlje mogla da dostigne 309 milijardi dolara. Šteta naneta kućama, infrastrukturi i privredi mogla bi da bude između 16.000 milijardi jena i 25.000 milijardi jena, procenila je Vlada. Brojka je znatno veća od drugih procena. Svetska banka je početkom sedmice saopštila da bi šteta mogla da dostigne 235 milijardi dolara, a banka Goldman Saks navodi sumu od 200 milijardi dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari