Siguran sam da su odnosi između Srbije i Crne Gore krenuli putem koji obećava. Došlo je do eliminisanja ili bar početka eliminisanja svega što je te odnose konzerviralo ili vraćalo nazad đe smo bili zarobljenici loših stvari iz prošlosti.

Stvarno je teško objašnjivo da je u poslednjih desetak godina premijer Crne Gore samo dva puta posetio Beograd – kaže za Danas Miodrag Vuković, poslanik Skupštine Crne Gore i funkcioner vladajuće Demokratske partije socijalista.

Da li je promena vlasti u Srbiji bila ključna za taj pomak?

– Nije riječ samo o promjeni vlasti već o promjeni političkog projekta. Ova vlast u Srbiji je uradila ono od čega su ranije bježale. Zbog politika koje su se više bavile „sređivanjem stvari“ u regionu nego kod kuće, Srbija je bila u debeloj docnji. Nova vlast napravila je otklon od politika koje su bile antisrpske, koju su bile protiv interesa Srbije.

Kako tumačite izjavu premijera Đukanovića u Beogradu da su odnosi Srbije i Crne Gore „najviše bratski kada su utemeljeni na interesima“?

– Otkad je svijeta i vijeka politika se nije gradila na guslarskom desetercu. Nema „dva oka u glavi“, dva brata, najbližih država. Santimetar i metar je jednak za najbliže i najdalje države. Interes je uslov političkog stava. Ako je interes iskren, objektivan, častan, svoj, a ne ugrožava druge, demonstrira se želja da odnosi budu dobri. Da li je Crna Gora ikad proklamovala nacionalni interes za tuđe teritorije? Mi smo više išli u ratove nego u svatove. Dvaput smo jurišali na Konavle zbog Rusa. Nije crnogorski čovjek odlučio da juriša na Dubrovnik, nego su ga drugi gurnuli. Ako hoćemo interese nabudžene nekim neizdržljivim patriotizmom da prikrijemo guslanjem, na stranputici smo.

Nije li devedesetih i Crna Gora „guslala“ sa Srbijom?

– Pa jeste, ali su nam gusle gurnute u ruku. Crna Gora nije imala snagu jer je čuvala Jugoslaviju iz koje su svi izašli sa fabrikom oružja i fabrikom lijekova, a Crna Gora jedino sa tugom što se Jugoslavija raspala. Nama jugonostalgičarima koji smo voleli te šire državne projekte Jugoslavija se nije projavljivala onim što je bila, a sve Jugoslavije su bile magla ili pokriće za Veliku Srbiju.

Da li je Đukanovićeva ponuda „srpskim strankama“ da uđu u vladu povezana sa odnosima između DPS-a i SDP-a Ranka Krivokapića? Za SDP je Đukanović nedavno rekao da je konkurencija DPS-u.

– Pa sve partije su jedna drugoj konkurentske.

Ali ovde je reč o strankama vladajuće koalicije.

– I kad uđemo u koaliciju, ne gubimo autonomnost. Đukanović to nije rekao prvi put. Uvijek smo molili da se neki prizovu pameti i ne zloupotrebljavaju emocije, pa i kada su stranke srpske, demokratske sa srpskom prepoznatljivošću u pitanju. Ne prolaze više, niti su prolazili, anticrnogorski, antisrpski, antialbanski koncepti. Postoji samo građanski koncept.

Ponuda nije upućena Novoj srpskoj demokratiji, Socijalistička narodna partija se u njoj nije prepoznala. Kome je upućena?

– Ne znam ja kome direktno, mogao bi se poziv spakovati, pa da znamo, ali svakom ko se prepoznaje, čak ko hoće da popravi položaj onoga na čemu insistira. Mada je jeziva obmana da je ugrožena zajednica (srpska, prim.aut.) koja iz budžeta uzima 32 odsto koliko te zajednice ima u društvenoj strukturi i ima TV, pet-šest novina, četiri-pet radio-stanica. A pričaju da niđe nema njihove nacionalne afirmacije. Ma nije tačno.

Da li se ponuda može tumačiti kao moguće istiskivanje SDP iz vlasti?

– DPS je temelj vlasti, kako kažu, nepromijenjene 24 godine, što nije tačno. U početku smo bili sami, a koalicije su bile različite. Bili smo sa liberalima, pa je koalicija pukla. Sa SDP se sada talasa. Problema ima, može doći do raskida koalicije, ali to se dešava u svim demokratskim zemljama. Ulazak u vladu bilo kog političkog subjekta sa srpskim predznakom je samo proširenje fronta onih koji rade za dobro Crne Gore.

Može li Crna Gora ponovo da postane „prosrpska“ radi formiranja vlade, s obzirom na istoriju DPS-a?

– DPS nije bio, niti će posrnuti da počne da srbuje i da prihvati jahače apokalipse za svoje saradnike, ma koliko bila slatka vlast. Neki i sa crnim đavolom idu do vlasti, ali šta ćete sa vlašću kada dođu špekulanti, populisti i prevaranti?

Živa ideja o ujedinjenju pravoslavne crkve

Šta je sa idejom o „ujedinjenju pravoslavne crkve“ u Crnoj Gori o kojoj je DPS ranije govorio?

– Ta ideja je i dalje živa. To je ideja da civilne vlasti, respektujući ustavni princip da se država ne miješa u djelovanje vjerskih zajednica, ponudi nešto što bi moglo biti kraj podjeli. Govorićemo u DPS-u 21. decembra kako da bez talasanja dalje radimo na utemeljenju identitetskih simbola suvjerene države Crne Gore, pa i jezika i crkve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari