Ujedinjeno Kraljevstvo će opstati, tako je prema poslednjem istraživanju u kojem su, tokom jučerašnjeg referenduma o nezavisnosti Škotske, učestvovali građani koji su glasali. Oko 53 odsto anketiranih reklo je da je zaokružilo „ne“ na referendumsko pitanje „da li Škotska treba da bude nezavisna država“; za suverenost se opredelilo 47 odsto.

Telegraf je javio da se nijedna britanska velika medijska kuća nije usudila da proceni koja će opcija pobediti, dok je Bi-Bi-Si objasnio da „stroga pravila znače da to nije dozvoljeno“ do zatvaranja birališta, odnosno do 23 sata po srednjoevropskom vremenu.A prema procenama, iole pouzdani rezultati nisu mogli biti poznati do tri časa iza ponoći jer „više od četiri miliona glasova treba prebrojati“. Tokom dana nisu saopštavani čak ni podaci o izlaznosti već samo procena da je „rekordna“, s obzirom na to da se za glasanje registrovalo 4.285.323 ljudi, odnosno 97 odsto biračkog tela.

Konačni rezultati se očekuju danas pre podne. Oni će obuhvatiti i 789.024 glasača koji su svoje glasove poslali poštom, što je najveći obim registracije poštanskih glasova do sada u Škotskoj. Pošto se glasovi saberu, službenik u svakoj od 32 oblasti poslaće rezultat glavnoj službenici u Edinburgu Meri Pičejtli. Ona će zatim proglasiti rezultate u Rojal Hajlend centru izvan škotske prestonice. U svakom slučaju, posle referenduma u Škotskoj i Britaniji mnogo toga neće biti kao do sada – pitanje je samo koliki će biti opseg promena koje će Škotskoj, bogatijem delu ostrva, doneti veću vlast. Neizvesno je kako će se promene odraziti na ostatak Ujedinjenog Kraljevstva, dok je o „apokaliptičkim“ reprekusijama po ostatak sveta svakako prerano govoriti.

Ukoliko bi rezultat bio „da“, nezavisnost Škotske će biti proglašena 24. marta 2016. godine, nakon 18-mesečnih pregovora tokom kojih bi se usaglasili svi detalji sa Londonom. Datum nije slučajno izabran, jer su tog dana 1603. kraljevstva Engleska i Škotska ujedinjena pošto je škotski kralj Džejms VI Stjuart nasledio krunu i premestio svoj dvor iz Edinburga u London.

Škotska će u slučaju nezavisnosti i dalje imati kraljicu, jer je referendum izjašnjavanje o političkoj uniji koja je uspostavljena 1707, a ne o zajedničkoj kraljevini. To ne znači da nezavisna Škotska ne bi mogla naknadno da održi referendum o tome da li će ostati monarhija. U slučaju da glasači odbiju nezavisnost, tri ključna zastupnika ostanka u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva – konzervativci, laburisti i liberalne demokrate obećali su da će Škotska dobiti mnogo šira ovlašćenja. Ona se pre svega odnose na poreze, upravljanje fondovima i ukupnim troškovima, mada bi to moglo da izazove domino efekat i traženje veće autonomije u čitavom Kraljevstvu.

Jedan od najboljih svetskih tenisera, Škot Endi Marej, objavio je na društvenoj mreži Tviter da podržava nezavisnost Škotske. „Danas je veliki dan za Škotsku. Negativna kampanja protivnika nezavisnosti poslednjih dana navela me je da drugačije posmatram stvari. Jedva čekam rezultate“, napisao je Marej na Tviteru. Marejeva poruka je dobila 10.000 pozitivnih komentara, među kojima i od škotskog premijera i zagovornika nezavisnosti Aleksa Salmonda.

Crkve neutralne

Verski lideri pozvali su građane da izađu na referendum o nezavisnosti, ali im nisu preporučili kako da glasaju, javila je verska informativna agencija VIA. Nadbiskupi Edinburga i Glazgova izjavili su da je izlazak na referendum „građanska obaveza“. Na poslednjem popisu 2011. Škotska je imala 5,3 miliona stanovnika, prenosi Beta. Najbrojnija verska zajednica je protestantska prezviterijanska reformirana crkva, bliska po verskoj doktrini engleskoj Anglikanskoj crkvi. Njoj pripada 32,4 odsto stanovnika, rimokatolika je 16 odsto, odnosno 850.000 stanovnika. Čak 36,7 odsto građana je „bez verske pripadnosti“, a sedam odsto je odbilo da bilo šta navede.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari