Makedonska opoziciona grupa koja se predstavila kao „Amsterdamska trojka – moderna Vmrovska trojka“, održala je juče konferenciju za medije u Beogradu, pošto je to već uradila u Bugarskoj, a nastaviće u Albaniji, Prištini, Solunu, a sve u nameri da se aktuelizuje problem međunarodne javnosti i kreira medijski pritisak koji će se preliti i na Makedoniju i prisiliti makedonskog premijera Nikolu Gruevskog na ostavku i formiranje prelazne vlade.

/// Na konferenciji su preovlađivali beogradski dopisnici makedonskih medija, kojima su na pitanja odgovarali Vladimir Lazarević, bivši ministar zdravlja u jednoj od vlada Nikole Gruevskog, Goran Mitevski, koji je od 1999. do 2001. godine bio šef Uprave za bezbednost i kontraobaveštajni rad, a od 2001. do 2002. šef Biroa javne sigurnosti i Jove Kekenovski, član (vladajuće) VMRO-DPMNE i lider Foruma slobodnih patriota.

Oni zahtevaju ostavku ili razrešenje vlade Nikole Gruevskog i javnih tužilaca, povratak opozicije u parlament i izbor u parlamentu prelazne vlade na rok od 12 do 18 meseci ili duže, koja bi obavila popis stanovništva, izvršila departizaciju sudstva, temeljno reformisala Upravu za bezbednost i kontraobaveštajni rad, formirala anketnu komisiju za pravnu i političku razrešnicu aktuelnih dešavanja i organizovala fer i demokratske izbore.

Cilj im je da im se pridruže članovi VMRO-DPMNE i da tu partiju demokratizuju, ali „to vrlo teško ide“ i ta partija tone u istorijsku provaliju, rekao je Kekenovski.

itevski smatra da će „ova politička i bezbednosna kriza trajati još šest meseci do godinu dana i da će tada morati da se formira prelazna vlada i održe izbori“, a Lazarević veruje da će se sve to trajati mnogo kraće. Oni veruju da će, u međuvremenu, Nikola Gruevski početkom maja izvršiti mini rekonstrukciju svoje vlade i ponuditi opozicionoj SDSM ministarska mesta, kako bi se dodvorio međunarodnoj zajednici.

Itevski tvrdi da su materijali dobijeni tajnim prisluškivanjem, koje kao bombe već nedeljama objavljuje opozicioni lider Zoran Zaev, nastali prisluškivanjem drugih ljudi, koje su organizovali Nikola Gruevski i Sašo Mijalkov, šef Uprave za bezbednost i kontraobaveštajni rad, a to što baš razgovori u kojima učestvuju njih dvojica čine najveći deo objavljivanih materijala, objašnjava time da su se „opustili“. On je podsetio da je makedonska vlada 2008. od Izraela kupila najsavremeniju opremu za prisluškivanje, kojom se istovremeno može prisluškivati 20.000 razgovora. Pozivajući se na saopštenja kosovske policije, oni tvrde da je napad na karaulu Gošince „fingiran kako bi se skrenula pažnja javnosti“ sa aktuelne krize u Makedoniji.

 

Fingiranje albanske pobune



Goran Mitevski je kategorično izjavio da „definitivno ne postoji opasnost da se uspostavi analogija između događaja u selu Gošince i događaja iz 2001. godine i da realne opasnosti od ponavljanja 2001. nema“, jer niti je albansko stanovništvo tako nezadovoljno da bi tako nešto organizovalo niti za to ima međunarodnu podršku. Ipak, on je rekao da događaj na karauli Gošince neće ostati jedinstven već će takvih biti još, ali će se na kraju dokazati da je sve fingirano.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari