Udovica muškarca koga je ubio maskirani militant Islamske države poznat kao Džihadi Džons izjavila je da želi da ga uhvati živog.

 Dragana Hejns je kazala da je „poslednja stvar“ koju želi za čoveka koji joj je ubio supruga, britanskog humanitarca Dejvida Hejnsa, „dostojanstvena smrt“. Identitet militanta koji se često u poslednje vreme pojavljuje u video-snimcima na kojima odseca glavu zapadnim taocima otkriven je u četvrtak javnosti. Reč je o Mohamedu Emvaziju, Britancu rođenom u Kuvajtu, sa adresom u zapadnom Londonu.

Hensova kćerka je rekla da želi da vidi „metak između njegovih očiju“. Emvazi, koji je prethodno poznat britanskoj službi bezbednosti, prvi put se pojavio u video-snimku Islamske države krajem avgusta prošle godine, kada je odsecao glavu američkom novinaru Džemsu Foliju, a zbog britanskog akcenta prozvan je Džihadi Džon. Pojavljivao se i na video-snimcima pogubljenja  američkog novinara Stivena Sotlofa, britanskih humanitaraca Dejvida Hejnsa i Alena Heninga, kao i američkog volontera Abdula Rahmana Kasiga, koji se ranije zvao Piter Kasig. Sumnjalo se da taj 27-godišnji islamista ima veze sa somalijskom militantnom grupom Al Šabab.

Uprkos natpisima u medijima, britanske vlasti su odbile da komentarišu identitet džihadiste. Vašington post, pozivajući se na prijatelje Mohameda Emvazija, prvi je pisao o identitetu Džihadi Džona. Mohamed se, navodno, iz Kuvajta preselio u Britaniju kada mu je bilo šest godina, odrastao je u imućnoj porodici u zapadnom Londonu, a diplomirao je informacione tehnologije na univerzitetu Vestminster.

Veruje se da je prve probleme sa britanskim vlastima Emvazi imao u Tanzaniji 2009. kada ga je navodno privela policija i zadržala preko noći nakon što je u tu zemlju došao na safari. Vašingtonski dnevnik piše da je Emvazi potom otputovao u Amsterdam, pošto mu je uskraćen ulazak u Tanzaniju jer ga je pripadnik britanske tajne službe MI5 optužio da planira da pobegne u Somaliju da bi se priključio Al Šababu.

Po povratku u Britaniju juna 2010. antiteroristička služba ga je pritvorila i sprečila da napusti zemlju. Pošto je pušten iz pritvora, smatra se da je nekako uspeo da tokom 2013. ode iz Britanije u Siriju, gde se povezao sa militantima Islamske države.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari