Ukrajinska vlada juče je saopštila da podaci iz „crnih kutija“ pokazuju da se malezijski putnički avion 17. jula srušio na istoku Ukrajine zbog eksplozivnog gubitka pritiska, pošto je trup letelice probilo više šrapnela. Portparol za nacionalnu bezbednost Andrej Lisenko je izjavio da je u avionu došlo do „masivne eksplozivne dekompresije“, pošto su ga pogodili delovi rakete.

„Crne kutije“ iz aviona u kojem je poginulo 298 osoba su poslate na analizu u Veliku Britaniju, podseća FoNet. Američka i ukrajinska vlada tvrde da je avion oboren, verovatno greškom, raketom ispaljenom sa teritorije pod kontrolom separatističkih pobunjenika. Proruske snage odbacuju takve tvrdnje, a Rusija je navela mogućnost da je ukrajinska vojska oborila avion.

Obaranje malezijskog aviona moglo bi da se izjednači s ratnim zločinom, saopštila je juče visoka komesarka UN za ljudska prava Navi Pilaj. „Uzimajući u obzir okolnosti, to kršenje međunarodnog prava moglo bi da se izjednači s ratnim zločinom“, navela je Pilajeva juče u saopštenju.

Komesarka UN je osudila upotrebu teškog naoružanja u naseljenim zonama na istoku Ukrajine, kojoj pribegavaju i proruske snage i ukrajinska vojska, prenosi Beta.“Informacije o jačanju borbi u regionima Donjecka i Luganska su krajnje zabrinjavajuće, posebno zato što obe strane u naseljenim oblastima koriste teško naoružanje, kao što su artiljerija, tenkovi i rakete“, navela je Pilajeva. U izveštaju se navodi i da je, prema najnovijim podacima, od početka sukoba na istoku Ukrajine stradalo 1.129 ljudi, dok je 3.442 ranjeno.

Pilajeva je naglasila da će biti učinjeno sve kako bi odgovorni za obaranje malezijskog aviona bili izvedeni pred lice pravde. „Mora da se sprovede brza, temeljna, efikasna i nezavisna istraga o tom događaju“, navela je Pilajeva.

SAD su pojačale pritisak na Rusiju emitovanjem satelitskih snimaka koji pokazuju da su neke rakete navodno ispaljene iz Rusije na istok Ukrajine i da je teška artiljerija namenjena proruskim aktivistima prešla rusku granicu. Agencija AP javila je da slike, koje potiču iz američke Agencije za nacionalnu bezbednost, ne mogu da budu proverene iz nezavisnih izvora. Na tim slikama su prikazana i neka mesta pada raketa, većinom polja s kraterima, izveštava Beta. Američki zvaničnici navode da su rakete ispaljene od 21. i 26. jula, odnosno posle pada malezijskog aviona 17. jula.

Rusija je odbacila tvrdnje o umešanosti u sukobe. Rusko ministarstvo spoljnih poslova je tokom vikenda saopštilo da SAD sprovede „kampanju klevete protiv Rusije, oslanjajući se sve više na lažima“.

Njujork tajms navodi, prenosi Beta, da SAD rade na planu koji bi omogućio Obaminoj administraciji da Ukrajini dostavi podatke o tačnim lokacijama ispaljivanja raketa zemlja-vazduh na istoku Ukrajini pod kontrolom proruskih snaga. List piše da je teško prognozirati da li će predsednik Barak Obama pristati da Ukrajini daje podatke, jer bi to značilo da se SAD direktno uključuju u konflikt. „Očekujemo da će narednih dana doći posmatrači OEBS-a na kontrolne punktove Donjeck i Gukovo“, rekao je juče na konferenciji za novinare šef ruske diplomatije Sergej Lavrov. On je naveo da je u telefonskom razgovoru juče s američkim kolegom Džonom Kerijem zatražio da se američki predstavnici u OEBS-u ne mešaju u primenu tog dogovora.

„Nadam se da će to umanjiti sumnje da se ti kontrolni punktovi koriste za masovni prelaz oružja i boraca iz Rusije u Ukrajinu“, rekao je Lavrov. Lavrov je pozdravio nameru OEBS-a da koristi bespilotne letelice za bolju kontrolu granice između Rusije i Ukrajine.

„U okviru mandata te misije, posmatrači mogu da koriste sva tehnička sredstva za nadgledanje. Spremni smo da stvorimo sve neophodne uslove da im posao bude olakšan“, rekao je Lavrov, koji je kritikovao Zapad da blokira inicijative iz Moskve. Prema njegovim rečima, američke, britanske i ukrajinske diplomate pokušale su da uvere OEBS da ne prihvati poziv Rusije.

Japan pojačao sankcije Rusiji

Tokio – Japan je juče saopštio da je zaoštrio sankcije protiv Rusije. Generalni sekretar japanske vlade Jošihide Suga je izjavio, prenosi FoNet, da sankcije obuhvataju zamrzavanje imovine u Japanu, čiji vlasnici – pojedinci i organizacije, podržavaju otcepljenje poluostrva Krima od Ukrajine. Sankcije se odnose i na zabranu uvoza robe sa Krima, rekao je Suga, uz konstataciju da se radi o merama koje su u skladu sa potezima Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari