Kao top vest svi su svetski mediji juče preneli izjavu Alekseja Puškova, predsednika Komiteta za spoljne poslove Državne dume, da će podrška ruskih vazdušnih snaga sirijskoj vojsci u borbi sa Islamskom državom trajati tri do četiri meseca. Puškov je tu izjavu dao televiziji Evropa 1. Ruski su mediji izjavu Puškova dopunili izjavom Valentine Matvijenko, predsednice gornjeg doma ruskog parlamenta, koja je upozorila da o roku upotrebe vojske u inostranstvu, po zakonu, odlučuje ruski predsednik, pošto je za to dobio dozvolu od te parlamentarne institucije.

I pored ranijih informacija o ozbiljnom jačanju ruske vojne baze u Siriji, za zapadne medije je, navodno, ova izjava razočaranje, pa podsećaju da je prvog dana intervencije šef administracije ruskog predsednika Sergej Ivanov izjavio da će rusko bombardovanje ciljeva Islamske države u Siriji biti vremenski ograničeno.

Ruski zvaničnici ne prestaju da ponavljaju da ruska vojska u Siriji neće delovati sa zemlje i da u sirijskoj operaciji ne učestvuju vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka nego samo dobrovoljci, ali predsednik Čečenske Republike Ramzan Kadirov izjavio je da bi za čečensku pešadiju bio praznik da je pošalju u Siriju i da bi se pripadnici Islamske države razbežali na sam glas da Čečeni dolaze budući da (teroristi) sa pravim ratom nemaju iskustva.

 

„Ja to ne govorim samo tako. Kao musliman, kao Čečenac, kao patriota Rusije izjavljujem da smo se mi, 1999. godine kad je Republika bila zaposednuta tim sotonama, zakleli na Kuranu: ceo život ćemo se boriti protiv njih (terorista) gde god da se oni nalaze. Ne govorim samo tako, molim da nam se dozvoli da odemo tamo i učestvujemo u tim operacijama“, rekao je Kadirov a prenose ruski mediji.

Mada je posle susreta Sergej Lavrov – Džon Keri od četvrtka moglo drugačije izgledati, SAD i Rusija u dogovorima oko svojih odvojenih intervencija u Siriji, ni posle video konferencije predstavnika dve vojske održane u četvrtak, neće ići dalje od kontakata vojnih vrhova kako bi se izbegli međusobni incidenti. Mada je portparol Bele kuće izrazio očekivanje da se Rusija sa SAD dogovara o ciljevima svojih udara u Siriji pre nego što ih preduzme kako se njima ne bi ugrozila tamošnja američka strategija, visoki funkcioner Ministarstva odbrane SAD Robert Oto je izjavio da ne može da zamisli da bi u ovoj fazi moglo doći do razmene obaveštajnih podataka između dve vojske.

Na mestu je podsetiti da je u četvrtak irački premijer izrazio nezadovoljstvo učinkom koalicije na čelu sa SAD u borbi sa Islamskom državom, a zapadni mediji su zabeležili da je Pentagon još ranije stidljivo prestao na svome sajtu da objavljuje kartu sa svojim učincima u toj borbi. Pentagon je, takođe, najpre demantovao a onda potvrdio da je dobar deo grupe od 75 Sirijaca koje su SAD obučavale i opremile za borbu protiv Islamske države prebegao u redove ID sve sa oružjem, pošto je sredinom godine prva takva grupa odmah po prelasku granice razbijena.

Komentator Frankfurter algemajne cajtunga Rajner Herman u svom opisu proruskog lagera sa centrom u Bagdadu i prozapadnog lagera sa centrom u Amanu tvrdi da ovaj drugi lager „ne raspolaže nikakvim snagama na zemlji izuzev sirijskih Kurda“, a ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov je, posle početka operacije u Siriji, izjavio da je Rusija počela da snabdeva oružjem i Kurde, preko iračke vlade, tako da su i oni obuhvaćeni Koordinacionim centrom u Bagdadu.

Mada je već pomenuti Robert Oto demantovao da su ruske snage bombardovale delove sirijske opozicije koju podržavaju SAD, Turska je juče u ime još sedam država objavila saopštenje kojim Rusiju poziva da prekine sa „napadima na sirijsku opoziciju i građane i usredsredi svoje snage na Islamsku državu“. Među ovih sedam država spadaju i SAD (pored Francuske, Nemačke, Katara, Saudijske Arabije, Turske, Velike Britanije), iako je već pomenuti Robert Oto u četvrtak izjavio da „Vazdušno-kosmičke snage Rusije nisu nanosile udare u Siriji po bilo kakvim snagama mesne opozicije koje podržavaju Sjedinjene Američke Države“.

Napominjući da turski „kanali veze sa Rusijom ostaju otvoreni“, turski premijer Ahmet Davutoglu je, u intervjuu turskom listu Hurijet, zamerio Rusiji da u Siriji bombarduje položaje Slobodne sirijske armije što ide na ruku i Islamskoj državi i režimu Bašara Asada. Na te optužbe je reagovao Dmitrij Peskov, pres-sekretar ruskog predsednika Vladimira Putina: „Ima Slobodna sirijska armija, ona postoji? Zar većina njih nije prešla na stranu Islamske države?“. On je informacije o postojanju Slobodne sirijske armije nazvao „protivrečnim“ i podvukao da na meti ruskih bombardera „nisu snage koje nisu terorističke, koje nisu prešle na stranu ID, i nisu ekstremističke“. Inače, Slobodna sirijska armija je nastala sredinom 2011. godine od oficira sirijske armije, koji su tu armiju napustili, i protivnici su Bašara Asada. Većina njih su suniti i po medijima se odavno spekuliše da trenutno deluju razbijeni na veći broj lokalnih grupa.

Informacije dvaput dnevno



Predstavnik Ministarstva odbrane Rusije Igor Konašenkov je objavio da to Ministarstvo sakuplja sva „podmetanja“ o ruskoj intervenciji bez obzira iz kog izvora dolazili, a dvaput dnevno će samo nastaviti da objavljuje iscrpnu informaciju o dejstvima svoje avijacije u Siriji i to „sa konkretnim kartama, fotografijama, video-snimcima“. Sa stanjem juče u 15.43 po moskovskom vremenu, Ministarstvo odbrane RF izveštava da su ruski avioni tipa suhoj-34, suhoj-24M i suhoj-25 u poslednja 24 časa izvršili 18 naleta i bombardovali 12 objekata Islamske države, dok su tokom noći obavili 10 naleta i bombardovali sedam objekata. Avioni suhoj-34 delovali su 1. oktobra sa visine od 5000 metara.



 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari