Šef sirijske diplomatije Valid Mualem potvrdio je juče da je Sirija prihvatila predlog Rusije da se hemijsko oružje koje poseduje ta zemlja stavi pod međunarodnu kontrolu.

Tu inicijativu pozdravio je i predsednik SAD Barak Obama, čime bi režim predsednika Sirije Bašara al Asada mogao da izbegne vojnu intervenciju. „To bi mogao da bude značajan proboj“, rekao je Obama za američku televiziju En-Bi-Si (NBC), samo jednom u nizu intervjua koji je preksinoć dao u vezi sa vojnim napadom na Siriju.

I dok se Obama juče pripremao da se obrati naciji povodom situacije u Siriji, njegov zahtev da Kongres SAD odobri vojnu intervenciju, za sada, kako navode američki mediji, nema puno podrške među članovima tog tela. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, koji je u ponedeljak i predložio da se sirijsko hemijsko oružje stavi pod međunarodnu kontrolu, izjavio je juče da Moskva radi sa Damaskom na pripremi tog plana. On se nada da će plan biti saopšten u „najkraćem mogućem roku“, kao i da će Rusija biti spremna da na njemu radi sa „generalnim sekretarom UN, članovima Saveta bezbednosti UN i Organizacijom za zabranu hemijskog oružja“.

„Predlog da se hemijsko oružje stavi pod međunarodnu kontrolu doveo je do kontakta sa našim američkim kolegama, a državni sekretar SAD Džon Keri je rekao da postoji mogućnost da se izbegne intervencija u Siriji“, rekao je Lavrov. Francuska je juče trebalo da u SB UN predloži rezoluciju kojom će se Sirija obavezati da uništi svoje hemijsko naoružanje. Kako je rekao šef francuske diplomatije Loran Fabijus, rezolucija će sadržati predlog da se odobri upotreba sile, ukoliko vlasti u Damasku ne ispune ono što se od njih traži. On je ocenio da je pritisak Zapada doveo do „preokreta“ u stavu Rusije i izrazio „interesovanje i oprez“ Francuske kada je reč o predlogu Moskve.

S druge strane, sirijska opozicija osudila je inicijativu Rusije, ocenjujući da je reč o političkom manevru, te zatražila „snažan odgovor Asadovom režimu“. „Počinioci ratnih zločina ne mogu biti oslobođeni krivice, a zločini protiv čovečnosti ne mogu biti izbrisani političkim ustupcima, tako što će se ukloniti instrumenti kojima su ti zločini počinjeni“, navela je sirijska opozicija. Delegacija sirijske opozicione organizacije Foruma za nacionalni dijalog počela je juče posetu Kini tokom koje će razgovarati s visokim kineskim zvaničnicima, izjavio je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Hong Lei. On je rekao da Kina podržava predlog Rusije da se sirijsko hemijsko oružje stavi pod međunarodnu kontrolu, kao i da se protivi pribegavanju sile u međunarodnim odnosima.

Izraelski predsednik Šimon Peres rekao je da će pregovori o stavljanju oružja pod međunarodnu kontrolu biti „teški“ i da Sirija „nije pouzdana“, a bivši šef izraelske diplomatije Avigdor Liberman, koji je sada na čelu parlamentarnog Odbora za spoljne poslove i odbranu, izrazio je sumnju u vezi s predlogom Rusije. Liberman, inače blizak premijeru Benjaminu Netanjahuu, rekao je da Izrael nije upoznat s detaljima ruskog predloga i da je nejasno kako bi bilo prebačeno hemijsko oružje. Prema podacima francuskih obaveštajnih službi, Sirija poseduje više od 1.000 tona hemijskog oružja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari