Jedna od ključnih rečenica koju je Barak Obama izrekao tokom konferencije za novinare na prošlonedeljnom samitu sa zemljama Persijskog zaliva u Kemp Dejvidu jasno ilustruje jaz koji postoji između Vašingtona i njegovih saveznika na Arabijskom poluostrvu kada je reč o Iranu, prenosi Bi-Bi-Si. „Dali smo našim saveznicima najbolju analizu ogromnih potreba koje ima Iran i obećanja koje je dao svojim ljudima da će unaprediti ekonomiju i poboljšati ekonomski rast“, kazao je predsednik SAD pokušavajući da umiri bojazni da bi Iran mogao da zloupotrebi novac od privremenog zamrzavanja sankcija za „opake“ ciljeve u regionu. Uz to, šest zemalja Persijskog zaliva dobilo je uveravanja Vašingtona o većoj vojnoj saradnji.


Rijad je prihvatio činjenicu da malo toga može da učini da bi sprečio dogovor Teherana i Vašingtona o nuklearnom programu Irana, ali i izrazio spremnost da snažnije nastupi protiv svog starog neprijatelja, dok se Teheran „razmeće novim persijskim carstvom“ sa uticajem na četiri prestonice – Bejrut, Bagdad, Damask i Sanu, komentariše britanski javni servis.

Bivši premijer Libana Saad Hariri bio je oštar tokom nedavne posete Vašingtonu kada je reč o tvrdnjama administracije da će novac od privremenog ukidanja sankcija otići na „izgradnju mostova i puteva“. Procenjuje se da je reč o najmanje 100 milijardi dolara koje će otići Teheranu. „Želim da znam koliko ovog novca odlazi u ruke Hezbolaha“, kazao je Hariri, čiji se politički istomišljenici oštro protive libanskoj šiitskoj militantnoj grupi koju podržava Iran, a koja se bori u Siriji na strani predsednika Bašara al Asada. Američki zvaničnici kažu da SAD ne mogu da uslovljavaju kako će Iran trošiti svoj novac.

Nedavno je jedan zvaničnik UN procenio da Iran plasira 35 milijardi dolara godišnje u Siriji od početka sukoba. Početkom meseca Sirija i Iran su razgovarali o milijardi dolara kredita radi pomoći Asadovoj vladi, što je drugi kredit od 2013. Nakon višegodišnje distance, Saudijska Arabija sada sarađuje sa Katarom, Turskom i Jordanom u cilju bolje koordinacije svoje podrške pobunjenicima koji se protive Asadu, što se u proteklih nekoliko nedelja i isplatilo, prenosi Bi-Bi-Si.

Kao što je dogovor američkog predsednika i Irana poremetio status kvo u regionu koji je vladao u protekle tri decenije, odluka Arabije da ode u rat izazvala je dodatne tektonske promene. Mada saudijsko kraljevstvo nikada nije stvarno otišlo u rat, bivši analitičar CIA Brus Rajdel opisao je „izlet Rijada“ kao vožnju u pijanom stanju. Ali jasno je da Rijad takvom vožnjom testira svoju sposobnost da predvodi vojne koalicije i želi da bude nova vojna sila u regionu, kaže Rajdel, prenosi Bi-Bi-Si.

I. Š. M.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari