U Bosni i Hercegovini juče je proglašen Dan žalosti zbog katastrofalnih poplava koje su, prema dosadašnjim podacima, odnele više od 20 života. Odluke o proglašenju dana žalosti donele su vlade Federacije BiH i Republike Srpske. U Federaciji BiH stradalo je najmanje sedam osoba, dok je u RS evidentirano 17 žrtava.


Prema podacima koje je u ponedeljak saopštio ministar spoljnih poslova BiH Zlatko Lagumdžija, poplave su ugrozile najmanje milion ljudi, uništeno je ili teško oštećeno oko 100.000 stambenih objekata i 230 škola i zdravstvenih ustanova. Na regionalnim i magistralnim putevima u BiH saobraćaj je i dalje otežan, a na nekim deonicama pogođenim poplavama i odronima i obustavljen. Železnički saobraćaj otežava i krađa kontaktnih provodnika i mreže sa pojedinih deonica. Na području Tuzle juče se pojavilo više od deset novih klizišta. Novih klizišta ima i na području Donjeg Vakufa.

„Vode Srpske“ radile su juče na probijanju drinskog nasipa kod Rače da bi se voda odlila s poplavljenog područja. Nasipi na Savi koji su branjeni tri dana sigurni su, i voda više ne prodire u Semberiju, rekao je gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić. I pored toga, juče je bilo teško stanje na poplavljenom području Bosanske Posavine i Semberije. Sava je i dalje plavila šire područje opštine Orašje, a timovi civilne zaštite nastavili su da utvrđuju nasip koji bi trebalo da spreči prodiranje plavnog talasa ka centru mesta.

Juče je počela i dezinfekcija u Doboju, saopštio je Institut za javno zdravstvo RS. Kako je navedeno, neophodno je da građani, nakon povlačenja vode iz stambenih i ostalih objekata, odmah detaljno očiste i operu poplavljene površine od mulja, peska, naplavina, smeća, a posle toga potrebno je da prostorije očiste vodom i deterdžentom.

Vlada RS imenovala je generala Momira Zeca za poverenika Štaba za vanredne situacije za Doboj, a Srpska demokratska stranka (SDS) koja je na vlasti u tom gradu, ocenila je da je reč o korišćenju tragedije za politički obračun sa lokalnim vlastima. Poverenik će imati ovlašćenje da u ime štaba za vanredne situacije može izvršiti mobilizaciju materijalno-tehničkih sredstava i ljudstva. Premijerka RS Željka Cijanović odluku o imenovanju poverenika za Doboj objasnila je „uočenim slabostima u odvozu kabastog smeća sa područja grada“ i najavila da će Štab za vanredne situacije donositi iste mere gde god se lokalne vlasti pokažu nesposobnim i neodgovornim prema građanima i opstruišu republičke organe vlasti u naporima da uspostave normalan život u RS.

SDS, koja je na entitetskom nivou opozicija, zatražila je da vlada hitno povuče odluku o imenovanju poverenika za Doboj. „Odluka je sraman pokušaj da iskoriste neviđenu tragediju za obračun sa lokalnim vlastima u vreme kada je neophodno jedinstvo i saradnja svih nivoa vlasti i svih građana RS“, saopšteno je iz SDS. Ova stranka je ocenila da su „s istim ciljem donete i odluke da sva pomoć koju skupljaju građani i opštine ne mogu ići direktno ugroženim područjima, nego moraju biti upućeni na raspolaganje vladi u Banjaluku“.

Spaljivanje leševa životinja u Srbiji

Vlada Srbije donela je juče odluku da, zbog vanredne situacije u BiH, odobri da se leševi životinja iz BiH spaljuju u Srbiji. „To što neko misli da ne postoje granice za stočne bolesti, to su gluposti. Mi hteli, ne hteli, moramo da pomognemo“, rekao je premijer Aleksandar Vučić na sednici Vlade. Ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković rekla je da će se mrtve životinje spaljivati u firmi „Energozelena“ u Inđiji. „Nerešavanje ovog problema moglo bi da ugrozi bezbednost i u RS, BiH i kod nas, u zemlji. Uvoz tih leševa zato je jedino rešenje“, rekla je ministarka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari