Samo evropskim migrantima koji su pronašli posao treba dopustiti ulazak u Veliku Britaniju, rekla je britanska ministarka unutrašnjih poslova Tereza Mej i naglasila da su trenutni nivoi migracije neodrživi, piše Gardijan. Ona je to saopštila nakon što su podaci iz Kancelarije za nacionalnu statistiku pokazali da je broj migranata u Britaniji rekordan, odnosno da je u protekle godine do marta dostigao cifru od 330.000 uprkos obećanjima britanskog premijera Dejvida Kamerona da će broj migranata smanjiti na desetine hiljada.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Mej je u tekstu u Sandej tajmsu naglasila da je takav nivo migracije neodrživ. „On pravi pritisak na infrastrukturu, kao što je stambeni prostor i transport, i na javne usluge, kao što su škole i bolnice“, napisala je Mej. Ona je navela da je najveći faktor zbog kojeg Vlada u Londonu ne može da ostvari svoj cilj kada je reč i broju migranata ukupan broj imigranata koji pristižu iz Evrope. „Dok je ukupan nivo imigracije iz zemalja van EU deset odsto niži nego 2010, ukupna imigracija iz okvira Unije je više nego dvostruko veća. Upravo je iz tog razloga ponovno pregovaranje Vlade o odnosu Britanije i EU nevažno“, tvrdi Mej.

Ona je ukazala da su tvrdnje da se migracija ne može kontrolisati u okvirima EU, što državljanima zemalja EU pruža slobodu kretanja, „defetističke i pogrešne“ i kose se s dokazima. „Smanjenje ukupne imigracije u okvirima EU ne mora da podrazumeva miniranje principa o slobodi kretanja. Kada je sloboda kretanja prvi put dokumentovana, ona je podrazumevala kretanje zarad (pronađenog) posla, a ne slobodu da se granice prelaze u potrazi za poslom ili za beneficijama. Četvoro od deset imigranata koji su prošle godine došli u Britaniju nisu imali posao, rekla je Mejeva, i ta „potraga za boljim životom“ donosi ogromne troškove zemljama iz kojih su otišli. „Iz Portugala je imigrirala trećina kvalifikovanih medicinskih sestara; dvadeset odsto medicinskog osoblja odlazi iz Češke čim završi školu; svake godine iz Bugarske odlazi gotovo 500 lekara“, ukazala je britanska ministarka unutrašnjih poslova.

Kako je istakla, zemlje širom Evrope shvataju da se Šengenskim sporazumom, na kojem počiva princip slobode kretanja evropskih državljana, produbljuje migrantska kriza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari