Brod koji je prevozio između 500 i 700 migranata potonuo je u noći između subote i nedelje nedaleko od obala Libije, oko 210 kilometara južno od italijanskog ostrva Lampeduza. Spasilačke ekipe Italije proglasile su juče na tom području vanredno stanje. Jedan od preživelih naveo je da se brod prevrnuo, kada je većina migranata prešla na jednu stranu, pošto im se približio trgovački brod, a oni su mislili da hoće da ih spase.


Do sada je spaseno 28 ljudi. Italijanska spasilačka ekipa je saopštila da u akciji spasavanja učestvuje 20 brodova i tri helikoptera. Premijer Malte Džozef Muskat izjavio je da spasioci „bukvalno pokušavaju da pronađu ljude među gomilom mrtvih koja pluta po vodi“. Ukoliko bude potvrđen broj stradalih, biće to jedna od najgorih nesreća, tokom višedecenijske krize migranata u južnom Mediteranu, a ukupan broj mrtvih od početka godine premašiće 1.500. Bezakonje u Libiji, koje je zavladalo posle rušenja Muamera el Gadafija, omogućilo je kriminalnim grupama krijumčara da nesmetano šalju čamce sa emigrantima iz Afrike i sa Bliskog istoka.

Međunarodna organizacija za migracije procenjuje da je gotovo 20.000 migranata stiglo na italijansku obalu tokom ove godine, što je manje nego u prvom tromesečju 2014, ali je broj stradalih desetostruko veći. Podaci pokazuju da je više od 3.000 ljudi umrlo na području Mediterana protekle godine. Papa Franja je upozorio da te vode mogu da postanu „ogromno groblje“. Povodom jučerašnje tragedije poglavar Rimokatoličke crkve je izrazio svoj „najdublji bol“ i apelovao na međunarodnu zajednicu da spreči ponavljanje takvih nesreća. „To su muškarci i žene koji traže bolji život. Gladni, progonjeni, povređeni, eksploatisani, žrtve rata. Oni su tragali za srećom“, kazao je papa, prenosi BBC. Decembra 2013. više od tri stotine migranata iz Eritreje je poginulo, kada je brod u kojem su se nalazili potonuo kod Lampeduze, što se ubraja u najteže nesreće u Mediteranu.

Ograničena misija

Pomorska spasilačka operacija koju je vodila Italija, pod nazivom Mare nostrum, okončana je prošle godine nakon što su pojedine članice EU izjavile da više ne mogu da to priušte i zbog bojazni da se na takav način podstiče priliv migranata. Evropska unija trenutno rukovodi ograničenom operacijom pod nazivom Triton, koja se našla na meti kritika jer „nije sveobuhvatna kao njena prethodnica“. Dok je Mare nostrum imao mesečni budžet od 9,5 miliona evra i pokrivao veći deo Mediterana, Tritonov budžet je trostruko manji i ograničen je samo na vode Malte i Italije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari