– Ministri Evropske unije nisu uspeli da se dogovore na nedavno održanom samitu o raspodeli 40.000 migranata koji su stigli u Italiju i Grčku. Jedini dogovor koji su postigli tiče se samo 32.000 migranata, čije će razmeštanje početi u oktobru, a o sudbini preostalih 8.000 biće odlučeno do kraja godine, saopštili su zvaničnici, piše Bi-Bi-Si. Lideri EU su se na samitu u junu dogovorili da države-članice podele između sebe 40.000 pridošlica.

Procenjuje se da je u Evropu od početka godine stiglo 150.000 migranata, koji beže od siromaštva i rata. Većina njih je stacionirana u prihvatilištima u Grčkoj i Italiji, koje su zatražile od ostalih država-članica EU da podele taj teret.

Iako je većina zemalja EU prihvatila da pomogne, one ne mogu da se dogovore u vezi s raspodelom migranata. Luksemburg, koji trenutno predsedava EU, saopštio je da su se ministri EU dogovorili u vezi sa 32.256 Sirijaca, Eritrejaca, Iračana i Somalijca. Evropski komesar za migracije i unutrašnje poslove Dimitris Avramopulos je rekao da je postignut dogovor za 32.000 migranata „veoma važan korak napred“ i da će se o preostalih 8.000 odlučivati do kraja godine.

Horhe Fernandes Dias, ministar unutrašnjih poslova Španije, izjavio je da je njegova zemlja protiv plana Evropske komisije o raspodeli migranata jer će on „stvoriti efekat pozivanja“, te će još više migranata pohrliti u Evropu. Prema njegovoj oceni, rešenje Evropske komisije nije samo „nedovoljno dobro, već je i loše“. Evropska komisija je zahtevala da Španija prihvati 4.300 migranata koji su došli do Italije i Grčke, ali je ona pristala da primi samo 1.300. Zato će Hrvatska i Estonija prihvatiti veći broj izbeglica, nego što je to od nje traženo, piše Jutarnji list. 

Nemačka je ponudila da prihvati najveći broj pridošlica – 10.500 azilanata i 1.600 migranata, a na drugom mestu je Francuska, koja je ponudila da primi 6.752 azilanata i 2.375 migranata. Prema ugovorima EU, Velika Britanija, Danska i Irska ne moraju da učestvuju u programu, ali je Irska ipak prihvatila da preuzme 600 azilanata i 520 izbeglica, dok su Danska i Britanija pristale da prihvate hiljadu, odnosno 2.200 izbeglica. 

 

Prebukirana grčka ostrva

Hiljade migranata i azilanata preplavilo je nekoliko grčkih ostrva, gde žive u veoma lošim uslovima, upozorili su Lekari bez granica. Kako je saopštila humanitarna organizacija, u proteklih nekoliko dana samo je na ostrvo Lezbos pristiglo 5.000 ljudi, i to uglavnom iz Sirije, Avganistana i Iraka, a tamošnji prihvatni centar je „na granici kolapsa“. Oko 700 je smešteno na ostrvu Kos u oronuloj zgradi, koja može da prihvati najviše 200 ljudi. „Ostaviti ljude da se sami brinu o sebi u napuštenoj zgradi ili na polju punom đubreta gde gotovo da nema vode ni toaleta prosto je neprihvatljivo“, rekla je Elizabeta Faga, koordinatorka Lekara bez granica za vanredne

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari