Turisti iz Srbije, koji su sinoć čarter letom doputovali u Beograd iz Monastira, izjavili su novinarima da nisu imali nikakvih bezbednosnih problema tokom boravka u Tunisu, u čijem glavnom gradu se pucalo i juče popodne. Odluku o organizovanju dobrovoljne evakuacije srpskih turista zbog složene i nezvesne situacije, doneo je šef diplomatije Vuk Jeremić, u konsultacijama sa predsednikom Borisom Tadićem, izjavio je sinoć na aerodromu Zdravko Ponoš, pomoćnik ministra spoljnih poslova.

On će danas otputovati u ovu zemlju da pomogne zaposlenima u ambasadi Srbije i njihovim porodicama u evakuaciji. Planira se i povratak građevinskih radnika, ali agencije prenose da je njih trenutno nemoguće prevesti do aerodroma u Monostiru, pošto je drumski saobraćaj u prekidu.

Državljani Srbije nisu direktno ugroženi sukobima, ali se Ministarstvo spoljnih poslova opredelilo za ovaj potez i obezbedilo avion, između ostalog, i zbog smanjenih zaliha hrane i vode u hotelima. Prema podacima Ministarstva, u Tunisu je boravilo 147 turista i još oko pedesetak radnika, a Ponoš je naveo da je sinoćnim letom stiglo 125 državljana Srbije. Ispred predsedničke palate u Kartagini, na obali Mediterana, oko 15 kilometara severno od prestonice Tunisa, kao i na više mesta u glavnom gradu, juče su se vodile borbe, dok vojska i policija pokušavaju da uspostave mir posle bekstva iz zemlje predsednika Zina El Abidina Ben Alija.

U okršajima učestvuju pripadnici predsedničke garde, lojalni Ben Aliju. Tuniski ambasador pri Unesku u ostavci, Mezri Hadad optužio je odbeglog predsednika da je pre bekstva iz zemlje u petak, „pripremio anarhiju“ i da on „diriguje tim operacijama“. Ben Ali je po mišljenju ambasadora dao oružje i puno novca pripadnicima njemu bliske garde i ljudima koji su mu verni da bi izazvali građanski rat kad on napusti Tunis.

Sastav nove vlade Tunisa biće danas objavljen, saopštio je juče premijer Mohamed Ganuši, prenose agencije. Dužnost privremenog šefa države preuzeo je predsednik parlamenta Fuad Mebaza, koji je obećao da će pomoći stvaranju vlade nacionalnog jedinstva.

Lider opozicije Nagib Čebi rekao je da je glavni zahtev njegove Demokratske progresivne partije da izbori budu održani u roku od šest meseci pod međunarodnom supervizijom. Prema Ustavu Tunisa predsednički izbori bi morali biti raspisani u roku od 60 dana. Sa privremenim predsednikom razgovarali su i Ahmed Ben Brahim, šef partije Obnova, i Mustafa Ben Žafar iz Laburističke parije, koji je zatražio „stvarne reforme“. Šef zabranjene Islamističke partije najavio je povratak iz egzila kroz nekoliko nedelja.

Šef garde svrgnutog predsednika Ali Seriati uhapšen je zbog sumnje da je podsticao nasilje i učinio krivično delo protiv nacionalne bezbednosti. Nećak do pre nekoliko dana veoma moćne supruge Ben Alija pretučen je na smrt, izvestila je AFP. Vanredno stanje još je na snazi, malo je ekonomskih aktivnosti, škole i vladine ustanove su zatvorene. Dopisnik Bi-Bi-Sija iz Tunisa navodi da je budućnost zemlje u rukama vojske.

Vojska je raspoređena na svim mestima od strateškog značaja, među kojima su aerodrom, Narodna banka i sedište partije bivšeg predsednika. Pojedine raskrsnice nadgledaju vojnici i policija, a ponovo su otvoreni neki barovi i pijaca, ali se namirnice prodaju po višim cenama.

Američka administracija odbacila je juče tvrdnje da su izveštaji o neobuzdanoj korupciji u Tunisu, objavljeni nedavno u tajnim američkom diplomatskim dokumentima podstakli narodni bunt u toj zemlji, koji je doveo do svrgavanja autoritarnog predsednika, javlja AP. Portparol Stejt dipartmenta P.J. Krouli izjavio je juče da su Tunižani bili svesni korupcije, nepotizma i rasipničkog životog stila Ben Alija i njegove porodice znatno pre nego što je Vikiliks objavio diplomatske depeše. Krouli je istakao da je narod Tunisa sam pokrenuo bunt. AP podseća da su mnogi komentatori sugerisali da je objavljivanje detalja o životu Ben Alija i njegove porodice u američkim diplomatskim depešama izazvali revolt naroda, inače nezadovoljnog zbog velike nezaposlenosti i loše ekonomije.

Turisti: Ostanak nije imao smisla

Turistkinja iz Srbija Sloboda Radovanović koja je boravila u letovalištu Port el Kantaui, sinoć na aerodromu, ispričala je da je sve bilo potpuno mirno i bez problema, ali da se situacija promenila posle uvođenja policijskog časa od 17 sati, u subotu. „Stranci su svi otišli. Mi smo ostali. Bilo nas je jako malo, u hotelu je isključeno grejanje i nije više imalo smisla ostati“, rekla je Radovanović za FoNet. Ona je zadovoljna organizacijom leta za Beograd.

Olga Rodić je izjavila da je na odmoru bilo divno, osim povratka koji je bio „grozan“ jer je imala sat vremena da se spakuje i krene na aerodrom.

„Ja sam izjavila da neću da se vratim. Pitala sam mogu li da ostanem, rekli su mi: ‘Možeš, ali ako te prihvati neko drugi’“, rekla je Rodić koja već 15 godina putuje u Tunis. Ona je sa osmehom na licu izjavila da se nije uplašila, jer se i Beograd suočavao sa sličnom situacijom. Aleksandar Lopčić je izjavio da je odlučio da se vrati sa odmora dva dana pre njegovog kraja, jer je u Tunisu bio sa troje male dece. „Odlučili smo da ne rizikujemo, a nismo bili od onih koji su tražili da se vrate“, rekao je Lopičić. On je objasnio da je zbog policijskog časa kretanje bilo ograničeno u okviru hotela, „što je bilo sasvim dovoljno“. „Nije bilo mesta za strah. Bili smo u hotelu i osećali smo se bezbedno. Bilo je dosta policije i obezbeđenja i nama u hotelu ništa nije falilo“, rekao je Lopičić.

Milan Kolarić, jedan od radnika Hidrotehne u Tunisu, izjavio je da je situacija pod kontrolom i da nije bilo problema sa demonstrancima sem jedne sitne krađe, prenosi B92. On je naveo da je radnicima iz Srbije potrebna pomoć vojske da bi bezbedno stigli do aerodroma u Tunisu i da Ambasada Srbije nastoji da im pomogne u organizovanju bezbedne evakuacije.

Oprečne vesti o smrti fotoreportera

Francuski fotoreporter koji je izveštavao o nemirima u Tunisu nije podlegao povredama, kako su ranije izvestili mediji, ali je u kritičnom stanju, saopštila je njegova porodica.Luka Mebruk Dolega (32), koji je radio za Evropsku presfoto agenciju u Parizu, zadobio je u petak povrede glave od bačenog suzavca, a EPA i Reporteri bez granica su juče saopštili da je preminuo.

Gadafi podržava Ben Alija

Tripoli – Libijski lider Moamer el Gadafi podržao je Ben Alija kojeg smatra legalnim predsednikom Tunisa. „Pretrpeli ste veliki gubitak. Nema boljeg od Zina da vlada Tunisom“, rekao je Gadafi u govoru emitovanom na državnoj televiziji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari