Ja ne bih hteo da komentarišem nikakve izjave koje se odnose na događaje u Kumanovu i oko toga. Ja mislim da treba te događaje vrlo odgovorno proučiti i dati neki konkluzivan odgovor na sva ta pitanja – kaže za Danas Ivo Vajgl, izvestilac Evropskog parlamenta za Makedoniju.

Informacije koje iz Makedonije stižu o događajima od poslednjih nekoliko meseci, a posebno nekoliko poslednjih nedelja, kontradiktorne su. Smatrate li vi, kao izvestilac za Makedoniju, da imate dobar pregled tamošnje situacije?

– Zapravo, ne. Jer je situacija jako kompleksna i odnosi tamo političkih snaga, njihovi programi, njihove namere nisu jasne, ako ih čovek gleda izdaleka. Znamo, naravno, o Makedoniji to što nam je posredovala Evropska komisija u svom izveštaju o napretku i na osnovi tih podataka mi smo i u Evropskom parlamentu usvojili rezoluciju prošlog marta čija je bitna suština podrška makedonskom putu prema evropskim integracijama, naravno posebno prema EU, ali i prema NATO. Poznajući aktuelne stvari, događaje, mi smo naglasili i potrebu produktivnog i odgovornog dijaloga najvećih političkih stranaka sa ciljem da se politička kriza prevaziđe. A naglasili smo i to da sve optužbe koje su bile između predstavnika dve najveće stranke, jedne vladajuće i jedne opozicione, da te optužbe treba proučiti na objektivan način, na nepristrasan način i ako se pokaže da su optužbe zasnovane na činjenicama, odgovorni treba da povuku i konsekvence.



 

 Iz najnovijeg intervjua lidera Demokratske unije za integraciju Alija Ahmetija proizilazi da je ranije bio upoznat sa postojanjem naoružane grupe koju je policija otkrila u Kumanovu. Ahmeti kaže da godinu dana zna da ta grupa tamo cirkuliše i da su čak njegovi predstavnici išli sa njima da razgovaraju. Da li ste iznenađeni ovim njegovim priznanjem?

– Vidite, ja ne bih hteo da komentarišem nikakve izjave koje se odnose na događaje u Kumanovu i oko toga. Ja mislim da treba te događaje vrlo odgovorno proučiti i dati neki konkluzivan odgovor na sva ta pitanja. Ne bih hteo komentarisati svaku izjavu pojedinačno. U tom kontekstu vidim i Ahmetijevu izjavu.

 On je ipak jedan od jačih aktera situacije u Makedoniji i očekivalo bi se da je o tome obavestio neke međunarodne faktore da postoje grupe koje više ne kontroliše?

– Ništa ne znam o tome.

 A da li ste dobili taj intervju, pošto je video okačen na mnogim portalima?

– Ja svaki dan dobijam gomilu članaka, izveštaja, intervjua, ako bi čovek morao sve pročitati, morao bi se profesionalizovati u čitanju informacija i kojekakvih spekulacija, nagađanja… Mene interesuju bitne činjenice, a u makedonskoj situaciji je posebno neophodno da su te činjenice proverene i dovoljno transparentne da se mogu razumeti.

 Čak i vaše izjave su protivrečne izjavama ambasadora koji sede u Skoplju u odnosu na neke od ovih kritičnih događaja u Makedoniji. Recimo, ambasadorka Nemačke zahteva da premijer Nikola Gruevski podnese ostavku, dok vi tražite rešenje u institucijama. Na kom mestu u EU ili međunarodnoj zajednici treba da se usaglasi taj stav recimo oko tajno snimanih telefonskih razgovora i posledica koje bi iz njih trebalo da proisteknu?

– U EU svako ima svoju odgovornost kad je reč o takvom jednom problemu u državi kandidatkinji za članstvo. Najverovatnije je da je to mesto na kome se može najdublje ući u materiju i formiranje jednog zajedničkog stava savet u kome su svi ministri spoljnih poslova država EU. Naravno i Evropski savet u kome su predsednici i premijeri država neće moći mimoići aktuelni problem Makedonije. O tome se raspravlja i u okviru NATO. A mi u Evropskom parlamentu smo u izveštaju o Makedoniji tražili i razjašnjenje optužbi koje su date na osnovu prisluškivanja telefonskih razgovora. Više mi ne možemo napraviti jer time treba da se bave ustavni organi države Makedonije. Ja sam za to da se u što većoj meri najpre stvori politički konsenzus da se žele raščistiti stvari, da se želi napraviti neki novi početak evropske priče i da se usaglase prioriteti između svih glavnih političkih aktera. A da se sve optužbe bez popusta razmatraju i, u slučaju da postoji dokazana krivica, da se snosi politička, a možda i krivična odgovornost.

Prošlogodišnji parlamentarni izbori u Makedoniji da li su u vašim izveštajima ocenjivani kao regularni?

– Nakon što su održani, izbore su zvanični posmatrači i telo OEBS-a zaduženo za praćenje regularnosti izbora, doduše uz kritičke primedbe, ocenili kao obavljene korektno. Primedbe su se posebno odnosile na prezentaciju u medijima, odsustvo jasne granice između stranačkih i državnih institucija…

Da li smatrate da su događaji u Kumanovu incident ili pojava kojoj bi regionalno trebalo posvetiti posebnu pažnju?

– Trebalo bi obratiti posebnu pažnju takvom događaju. Međutim, on još nije raščišćen, nije još rasvetljen sa svih strana. Još uvek se javljaju razne hipoteze o tome zašto je i kako je do toga došlo. Više je nego potrebno da se tu obavi jedna temeljita istraga, na to obavezuju i žrtve koje su tamo pale.

 

Najbolje znaju Makedonci sami



* Makedonija ima jednu od najvećih stopa rasta u Evropi. Da li u Evropskom parlamentu ocenjujete da je makedonska ekonomija na zdravom putu?

– Mi smo konstatovali taj porast stope rasta i smanjenje nezaposlenosti i činjenicu da su sprovedene brojne reforme u ekonomiji. Međutim, ja se ne bih usudio dati neku konkluzivnu ocenu o tome kakvo je stanje makedonske ekonomije u ovom trenutku. To najbolje znaju Makedonci sami.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari