Mesec i po dana pred održavanje opštih izbora u Bosni i Hercegovini razgoreva se rat anketama javnog mnjenja i saopštenjima u kojima se ne štede najoštrije kvalifikacije i ne zaboravlja ni najbolnija prošlost.


Tako su s razlogom mediji bliski Fahrudinu Radončiću, sarajevskom biznismenu i političaru, juče objavili anketu Kalman radija, „najslušanijeg i najpopularnijeg narodnog radija u BiH“, prema kojoj bi na izborima za bošnjačkog člana Predsedništva BiH da se održe sada, ubedljivo, ističe Dnevni avaz, najviše glasova dobio baš Fahrudin Radončić, a na poslednjem desetom mestu našao se moćni verski službenik Mustafa Cerić, inače nezavisni kandidat. U anketi koja je vođena u emisiji „Tema dana“ Mustafa Cerić, za koga se 20 godina tvrdilo da žari i pali u BiH, nije dobio nijedan glas.

Ovaj rezultat jeste neverovatan, ali nije sasvim bez smisla. Na kandidaturu Cerića za bošnjačkog člana Predsedništva BiH naročito su oštro i nepovoljno reagovali bošnjačke javne ličnosti i institucije iz najmanje dva razloga: za bošnjačkog člana Predsedništva BiH ionako se kandidovalo deset predstavnika stranaka i nezavisnih kandidata, tako da će bez sumnje doći do rasipanja glasova, naročito na štetu Bakira Izetbegovića, koji sa Cerićem deli većinu uverenja, a smatralo se i da je Cerićev štićenik, ali drugi još ozbiljniji razlog jeste to što Cerić svojom kandidaturom jača sumnje u prikrivenu versku stranu bošnjačkog političkog subjektiviteta i ambicije.

Mada islamska vera ne zabranjuje verskim službenicima politički angažman, Cerićev naslednik na mestu reisa, reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović podsetio je u izjavama za bosanskohercegovački klix portal na odluku Rijaseta Islamske zajednice da se nosioci verskih autoriteta „ne mogu kandidovati na političke funkcije“. Iako Cerić više nije reis, retko ko veruje da on svoju kandidaturu ne zasniva i na svom verskom autoritetu, ali Kavazović objašnjava da bivši reis jeste verski autoritet, ali da trenutkom kandidovanja to prestaje da bude. I kategorično dodaje da Islamska zajednica u BiH nema svog ni kandidata ni favorita na izborima za Predsedništvo BiH.

Naročito oštro na kandidaturu Cerića obrušio se ugledni sarajevski profesor arapske književnosti Esad Duraković. On je optužio Cerića da ide naruku onima koji Bošnjake žele da predstave samo kao versku skupinu. „Uslov opstanka Bošnjaka – a oni su uslov opstanka BiH – jeste odvajanje političkog od vjerskog“, misli Duraković, a prenosi Depo portal.

„Kako da se ne mešam“

Ceriću je i za vreme obavljanja verske funkcije reisa prigovarano da se mnogo meša u politiku. U razgovoru sa ovom novinarkom on je te prigovore svojevremeno oštro odbacio sledećom argumentacijom: „Znate šta, u naš život u Bosni se miješa svako i ko je kompetentan i ko nije kompetentan i ko ima pravo i ko nema pravo. Imamo bjelosvjetskih putnika, međunarodnih posmatrača, ja gđe god da odem u svijet svako mi kaže: bio sam u Bosni, radio sam nešto u Bosni. E pa vidite, ako se svi miješaju u naš život, ako se svi miješaju u moj život, u život moje đece, u budućnost moju, pa kako se ja onda ne bih miješao u svoj vlastiti život, u svoju vlastitu budućnost… Nepristojno je da me se uopće pita da li ja mogu da se miješam.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari