Suočeni sa ozbiljnim razlikama kako na najbolji način podstaći globalni ekonomski oporavak, svetski moćnici saglasni su da se ne slažu u mnoštvu ključnih oblasti. Trodnevni samit lidera zemalja G-8 – SAD, Japana, Nemačke, Francuske, Britanije, Italije, Kanade i Rusije – koji je juče počeo u u odmaralištu u predgrađu Hantsvila, 215 kilometara severno od Toronta biće prilika da svetski moćnici razmene mišljenja o gorućim problemima od dužničke krize, iranskog nuklearnog programa i mogućih sankcija protiv te zemlje do Severne Koreje, poboljšanja stepena zdravstvene nege u siromašnim zemalja. Lideri G-8 danas se sele u Toronto na samit G-20, mnogo veće grupe nacija uključujući i zemlje sa ekonomijama u usponu poput kine, Brazila i Indija.

Za razliku od prošlog samita kada su svetski lideri, pokazali bez sumnje, jačinu i rešenost da se prevaziđu ekonomski problemi, čini se da je sada teže sačuvati solidarnost budući da su se izazovi promenili ali i izmenjene su ličnosti među predstavnicima G-20. Među liderima ne postoji saglasnost ni povodom toga koji je najbolji pristup za regulisanje finansijskog sistema ne bi li se u budućnosti sprečilo ponavljanje sličnih kriza. Domaćin samita, kanadski premijer Stiven Harper zadao je „domaći zadatak“ liderima 20 država – da postave ambiciozne ciljeve za smanjenje budžetskih deficita za pola do 2013.

Britanija, Japan i Australija šalju nove lidere na samit. Biće ovo premijerno pojavljivanje i za britanskog premijera Dejvida Kamerona ali i japanskog premijera Naoto Kana, a obojica nose poruke koje se tiču budžetskih smanjenja, kao i lideri Britanije i Nemačke.

Predsednik Barak Obama nema baš jaku podršku svojih kolega kada je reč o njegovim obazrivim upozorenjima da zemlje ne bi trebalo brzo da odustaju od svojih stimulativnih napora. Pojedini lideri kao da ne mare za lekcije Obame da zemlje moraju da se okrenu trgovinskim suficitima, naročito Kina, Nemačka i Japan, da podstaknu domaću potrošnju kao način da se pomogne globalnoj ekonomiji. „Nemački izvozni uspeh odražava visoku kompentenciju i inovativnu jačinu naših kompanija. Izveštačeno smanjenje nemačke kompentenciju ne bi bilo od koristi ni za koga“, izjavila je nemačka kancelarka Angela Merkel neposredno pred početak samita. Britanski premijer dolazi u Toronto, samo dva dana nakon što je njegova konzervativna vlada obelodanila budžet koji sadrži visoke takse i najstroža smanjenje javne potrošnje za nekoliko decenija. Šef japanske vlade najavljuje da će njegova uskoro početi raspravu o smanjenju poreza na promet ne bi li se smanjio budžetski deficit. Svi oni pokušavaju da izbegnu grčki scenario dužničke krize.

Ukupno 19.000 specijalaca brine o bezbednosti

Toronto – Mere bezbednosti širom Kanade podignute su na najviši nivo. Odmaralište gde su se sastali lideri G-8 zatvoreno je za javnost ali i vazdušni prostor iznad tog dela zemlje. Centar Toronta naliči utvrđenju sa velikom metalnim i betonskim ogradom postavljenom oko Metro centra u Torontu gde će razgovarati lideri G-20. Pripadnici Integrisane bezbednosne jedinice, njih oko 19.000 odgovorni su za bezbednost samita. S. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari