Spasilačke ekipe su do 17 časova po srdnjeevropskom vremenu izvukle trinaestoricu od 33 rudara koji su od 5. avgusta bili zarobljeni u oknu rudnika San Hose, u Čileu.
Prvi rudar je izvučen jutros oko pet sati po srednjoevropskom vremenu, a preostali bi trebalo da budu izvučeni u narednih 36 sati, prenose mediji.

Rudare su na površini dočekali zagrljaji, smeh i suze. Među okupljenima na izlazu iz okna su članovi njihovih porodica, prijatelji, predstavnici vlasti i pripadnici spasilačkih i medicinskih ekipa.

Akciju spasavanja prati više od 1.000 novinara, ali dozvolu za snimanje izlaska rudara iz okna imaju samo vladin fotograf i čileanska državna televizija, koja emituje prenos izvlačenja praktično uživo, sa zakašnjenjem od 30 sekundi za slučaj da se dogodi nešto nepredviđeno.

Pred početak akcije je u okno, na dubinu od 625 metara, spušten jedan član spasilačke ekipe kako bi pomogao u spasavanju.

Posle izvlačenja prvog rudara, u jamu je spušten i drugi spasilac.

Prvo izvlačenje kapsule je trajalo 16 minuta, a spuštanje, pod dejstvom gravitacije, jedan minut duže.

Kako su ranije prenele agencije, metalnim cevima osigurano je 96 metara probušenog otvora da ne bi došlo do njegovog urušavanja prilikom akcije spasavanja.

Preostali deo otvora kroz koji ide specijalna kapsula prolazi kroz čvrstu stenu, pa spasioci smatraju da u tom delu neće doći do urušavanja.

U operaciji izvlačenja kapsulom „Feniks“ učestvuje 16 posebno obučenih spasilaca, pripadnika čileanskih specijalnih snaga.

Rudari su prethodno obavešteni o tome koji od njih će biti ižvučeni prvi – najpre idu psihološki najstabilniji i najiskusniji, za slučaj da nešto krene naopako, a zatim oni slabiji i bolesniji.

Rudari na sebi imaju džempere, zbog razlike u temperaturi, i tamne naočare da ne bi oštetili vid.

Odmah se podvrgavaju medicinskom pregledu, po ugledu na astronaute, a potom se prebacuju u bolnice na detaljne preglede.

Rudari rudnika San Hose postavili su svetski rekord u vremenu provedenom pod zemljom. Čitavi timovi stručnjaka vodili su računa o njima.

Da bi preživeli, rudari, koji su zatrpani na dubini od 625 metara još od 5. avgusta, morali su da budu krajnje disciplinovani, redovno su spavali, dobijali čistu odeću, tri topla, dobro izbalansirana obroka dnevno, počev od jutarnje kafe pa sve do sladoleda kao deserta, odnosno dnevno potrebnih 2.200 kalorija.

Upražnjavali su fizičku aktivnost i društvene igre, istovremeno, radeći na na pripremama za spasavanje.

Papa Benedikt XVI izjavio je danas, u redovnom nedeljnom obraćanju javnosti, da se moli za spas 33 rudara koji su zarobljeni u rudniku u Čileu već 69 dana.

Ova izjava je data pošto je iz rudnika izvađen prvi od zarobljenih rudara sa dubine od preko 600 metara, naveo je AP.

Poglavar katolicčke crkve je rekao, govoreći na španskom, da „i dalje sa nadom prepušta dobroti gospoda Boga“ sudbinu ljudi zarobljenih u rudniku u čileanskoj pustinji Atakama.





http://www.youtube.com/v/GR8mTntp5Jw?fs=1&hl=en_US


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari