Dok su ruske snage juče zauzimale još jednu ukrajinsku vojnu bazu na Krimu, vlasti u Kijevu su donele odluku da povuku svoje trupe sa tog ukrajinskog poluostrva.“Savet nacionalne odbrane i bezbednosti naredio je ministarstvu odbrane da povuče svoje vojne jedinice koje se nalaze na Krimu“, rekao je juče vršilac dužnosti ukrajinskog predsednika Oleksandar Turčinov na sastanku sa šefovima parlamentarnih grupa.

Ta odluka predstavlja promenu stava ukrajinskih vlasti koje su ranije svojim oružanim snagama izdale dozvolu da pucaju u cilju odbrane baza na Krimu, prenosi Beta.

Ruske snage juče su zauzele bazu Feodosija, a tokom akcije je zarobljeno između 60 i 80 ukrajinskih vojnika, saopštilo je ministarstvo odbrane Ukrajine.“Situacija na Krimu je veoma kompleksna. Poslednjih dana Rusi su zauzeli i potom zaplenili brodove, uprkos tome što su komandanti imali naređenje da koriste oružje“, izjavio je tokom vikenda ukrajinski ministar odbrane Igor Tenjuk. Ruske snage u subotu su zauzele baze Novofedorivka i Belbek, a tokom tih akcija povređeni su jedan novinar i jedan ukrajinski vojnik.

Krimski Tatari nameravaju da održe u subotu, 29. marta, referendum o svom statusu u okviru Krima, izjavio je juče u Kijevu tatarski lider Mustafa Djemilev. Za sada još nije precizno definisano referendumsko pitanje. U međuvremenu, američki predsednik Barak Obama izjavio je juče u Amsterdamu da SAD i Evropa imaju jedinstven stav o tome da Rusija treba da plati cenu za intervenciju u Ukrajini. „Evropa i SAD su ujedinjene u podršci ukrajinskoj vladi i Ukrajincima. Ujedinjeni smo i u stavu da Rusija treba da plati cenu za sve akcije koje je do sada sprovela“, rekao je Obama posle razgovora s holandskim premijerom Markom Ruteom. On je sa i kineskim kolegom Sijem Đinpingom razgovarao o Ukrajini, ali i Severnoj Koreji.

U Hagu je sinoć počeo dvodnevni samit svetskih lidera, na kojem se ukrajinska kriza nametnula kao glavna tema. Samit se organizuje na Obaminu inicijativu, a zvanično glavna tema skupa treba da bude mogući nuklearni terorizam. Predsednik Rusije Vladimir Putin ne prisustvuje samitu, već šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

Obama je za holandski list De Folkskrant, pre dolaska u Hag, izjavio da ne vidi Evropu kao bojno polje između Istoka i Zapada. On je rekao da je njegova poruka evropskim vođama da ruski predsednik Vladimir Putin treba da razume ekonomske i političke posledice njegovih akcija u Ukrajini. Obama priznaje da bi se sankcije, kojima on preti ruskom ekonomskom sektoru, mogle odraziti na ceo svet. „Ako Rusija nastavi da pogoršava situaciju, mi moramo biti spremni da nametnemo veću cenu (toga)“, rekao je Obama, prenosi Beta.

Inače, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu boravio je juče na Krimu, što je bila prva poseta nekog ruskog zvaničnika od pripajanja tog ukrajinskog poluostrva Rusiji, javljaju mediji. Kako je objavila agencija RIA Novosti, Šojgu je razgovarao s bivšim pripadnicima Oružanih snaga Ukrajine koji su izrazili želju da nastave vojnu službu u ruskoj vojsci i obećao im da će uživati sva socijalna prava kao i ruski vojnici i da će moći da služe u svim vojnim okruzima. Krim je predstavljen kao deo ruske teritorije i na geografskim kartama dostupnim na zvaničnim sajtovima ruskog predsedništva i Saveta federacije.

Stoltenberg na čelu NATO?

Oslo – Bivši premijer Norveške Jens Stoltenberg biće naredni generalni sekretar NATO-a, pošto je dobio podršku od SAD, Nemačke, Francuske i Velike Britanije, javljaju norveški mediji. Odluka o tome biće saopštena na sastanku šefova diplomatija zemalja NATO-a koji će biti održan 1. i 2. aprila u Briselu, ali se ne isključuje mogućnost da američki predsednik Barak Obama to saopšti na dvodnevnom samitu svetskih lidera koji je juče počeo u Hagu. Stoltenberg bi zamenio Andersa Foga Rasmusena, koji je pre funkcije u Alijansi bio premijer Danske. Rasmusenu, koji je postao generalni sekretar NATO-a početkom avgusta 2009, mandat ističe 30. septembra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari