Za izbegličku krizu ne postoji kratkoročno rešenje. To je humanitarno pitanje koje ne može biti podređeno bezbednosnim razlozima i Angela Merkel ga je ispravno prepoznala kao političko – rekao je sinoć u Beogradu bivši ministar odbrane i spoljnih poslova Portugala Luiš Amado.


Govoreći na promociji novog broja magazina Horizons koji izdaje Centar za međunarodne odnose i održivi razvoj (CIRSD) Vuka Jeremića, Amado je, u kontekstu odnosa Evropske unije prema okruženju, rekao da je neophodno stvoriti veliku koaliciju za borbu protiv Islamske države.

„Verovatno, uz učešće kopnenih trupa. Posle toga treba pokrenuti Maršalov plan“, rekao je Amado.

Na pitanje Vuka Jeremića vidi li uspon krajnje desnice u Evropi u narednih pet godina Amado je odgovorio negativno. „To bi vodilo dezintegraciji EU“, obrazložio je. Evropskoj uniji je potrebna izvesna doza federalizma jer će inače doći do novih geopolitičkih napetosti, ocenio je Amado.

Robin Niblet, direktor londonskog Čatam hausa govorio je o položaju Srbije u izbegličkoj krizi i naglasio da je Nemačka odlučila da u krizi povede odlučujuću ulogu, odnosno da prihvati najveći broj izbeglica.

„Ispravna politika je biti gostoprimljiv prema izbeglicama koje – da preciziram – prolaze kroz Srbiju“, rekao je Niblet. On je istakao da sve zemlje Evrope treba da budu velikodušne prema izbeglicama.

Na sinoćnjem panelu CIRSD čija je tema bila „Budućnost Evrope“, Niblet je rekao da smatra da ako bi referendum o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije bio održan sledeće nedelje, glasači bi se opredelili za ostanak u EU.

„S obzirom na to da je neizvesno kada će tačno referendum biti održan, teško je predvideti ishod“, rekao je Niblet dodajući, ipak, da veruje da će Britanija ostati u EU. Istog je mišljenja i Vuk Jeremić.

Erik Berglof, direktor Instituta za globalna pitanja na Londonskoj školi ekonomije, rekao je da evrozona nije najlogičnija monetarna oblast, ali da u njoj nema toliko neuravnoteženosti kako se misli. O bankarskoj uniji u EU se do pre nekoliko godina nije moglo ni sanjati, naglasio je Berglof.

„Paradoks je da je cilj monetarne unije bio da obuzda moć Nemačke, a dogodilo se suprotno“, rekao je Štefan Lene iz Karnegi fondacije, bivši politički direktor austrijskog ministarstva spoljnih poslova.

Međutim, Evropa treba da bude zahvalna zbog naraslog uticaja Nemačke, jer bi inače bila u još većim problemima, rekao je Lene. Osovina Berlin-Pariz u EU i dalje postoji i omogućava da stvari funkcionišu, smatra Lene, a „dominacija Nemačke je privremena“.

Naredni panel i promociju novog broja Horizonsa, koji je osim budućnosti Evrope posvećen usponu Kine, CIRSD će održati sledeće nedelje u Pekingu, najavio je Vuk Jeremić.

 

Sada je ludo pričati o proširenju EU

„Članstvo u EU vam ne može izmaći. Kao što je rekla Angela Merkel, ono nema alternativu“, rekao je Štefan Lene odgovarajući profesoru FPN Slobodanu Samardžiću koji je postavio pitanje da li bi perspektiva Srbije mogla biti u približavanju EU bez članstva. Međutim, Lene je na panelu kazao i kako se smatra da je razmatrati proširenje EU u sadašnjim okolnostima „ludost“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari