Organizacija Ujedinjenih nacija stigla je u svojoj 67. godini do rekordnog broja članova (193), što se pre svega registruje na sve zgusnutijem špaliru zastava zemalja članica ispred njujorške „staklene palate“. Po tradiciji, generalna debata tekućeg novog zasedanja otvorena je poslednjeg septembarskog utorka, s tim što se večeras zaustavlja pokretna traka uvodnog debatnog maratona – sa dnevnim prosekom od tridesetak govornika, kako je to išlo (po ustaljenom protokolu) proteklih dana.


Iz tog rekordnog kvantiteta učesnika u generalnoj debati, međutim, teško je izdvojiti one čija izlaganja nisu bila prevashodno programirana za neku domaću političku upotrebu. I koja su, kao takva, naravno, ostala bez ikakvog šireg medijskog odjeka pre nego što su, po kratkom postupku, ekspedovana u arhivu svetskog parlamenta.

Naravno, kao i uvek, u toj UN monotoniji bilo je onih koji su se, tu i tamo, izdvajali – bilo svojom dramatičnom porukom, međunarodnim rejtingom ili na neki treći način. U toj nevelikoj grupi, izdvojio se na startu Barak Obama angažovanom osudom nedavnog terorističkog udara Al Kaide na diplomatsku misiju SAD u Libiji, uz ukazivanje na zabrinjavajuće posledice koje bi, kao takva, eventualna „jesen arapskog proleća“ mogla da ima ne samo po američku bezbednost već i na šire odnose u okviru međunarodne zajednice.

S druge strane, u odsustvu obolelog Venecuelanca Uga Čavesa i u večna lovišta preseljenog (prošlog leta) Libijca Muamera Gadafija, za govornicom UN izazvao je u sredu posebnu pažnju, ali jedne druge vrste, iranski lider Mahmud Ahmadinežad. Po tradiciji (koja datira iz 2005), on je to učinio svojim poznatim antiizraelskim tezama i pratećom pogromaškom retorikom, s tim što su tu njegovu polučasovnu tiradu – takođe po običaju – bojkotovale delegacije Izraela i SAD, kao i predstavnici još nekih zemalja.

Za razliku od ranijih godina, međutim, ta njihova sedišta ispraznila su se ovog puta i pre nego što se predstavnik Teherana uopšte pojavio za govornicom. Razlog za taj preventivni bojkot Ahmadinežada – kako je kasnije objašnjeno u američkom protestu predsedavajućem zasedanja Vuku Jeremiću – bio je u činjenici što je Iranac bio raspoređen za govornika, u osmodnevnoj debati, upravo u sredu 26. septembra. Što će reći, baš na dan velikog jevrejskog praznika Jom Kipur i što će (prema nekim reagovanjima iz Vašingtona i Tel Aviva) za Jeremića predstavljati dugoročni minus, koji teško da će izbledeti i kad on, kroz godinu dana, bude okončao svoj tek započeti posao u UN.

U međuvremenu, kad se sabere sve ostalo što se čulo i videlo protekle sedmice, utisak je da će generalnu debatu (završava se večeras), zapravo, mnogo više obeležiti oni koji su eskivirali dolazak u Njujork. Jer, na tom spisku je čitav niz impresivnih imena – počevši od Vladimira Putina, koji već sedam godina prepušta premijeru Medvedevu ili nekadašnjem ambasadoru u UN i aktuelnom šefu moskovske diplomatije Lavrovu (kao što je to i sad bio slučaj, u petak) da odrade ta prigodna obraćanja u ime Rusije.

Putin je, međutim, samo jedan od nekoliko desetina međunarodnih uglednika najvišeg ranga izostalih sa tekućeg UN hepeninga. U tom društvu ostalih apstinenata 2012, nalaze se i kalibri kao što su Hu Đintao (Kina), Angela Merkel (Nemačka) i Redžep Erdogan (Turska). Oni nisu jedini, tako da uopšte ne iznenađuje što je ? sa tekućim evidentnim deficitom generalnog interesovanja šire međunarodne javnosti – taj skup, osim kad je reč o interesovanju za uvodno Obamino izlaganje, odmah i vrlo adekvatno nezvanično proglašen „paradom praznih stolica“.

Poznato je, inače, da je ta devalvacija globalnog uticaja UN direktna posledica i višedecenijske samoblokade njenog izvršnog organa, Saveta bezbednosti. Odnosno, još konkretnije: i dalje prisutne hladnoratovske podeljenosti petorke stalnih članova tog tela – SAD, Britanije i Francuske sa jedne, i Rusije i Kine sa druge strane. A, sve to, kako je konstatovao njujorški Tajms, „uprkos nastojanjima globalnih tehnoloških, monetarnih, socijalnih, verskih, demografskih i ostalih snaga da se zaustavi taj trend i dođe do preusmeravanja na kolosek razumevanja, saradnje i željenog progresa“.

Prepreke i na „marginama“

Novi predsednik Srbije Tomislav Nikolić bio je, od ponedeljka do petka, jedan od desetak debitanata na godišnjem skupu UN i, kao takav – mada i ne samo zbog toga – on i naš ministar spoljni Ivan Mrkić bili su prinuđeni da svoje njujorške kontakte aktivnosti uglavnom svedu na ono što se formulisalo kao „susreti na marginama zasedanja svetske organizacije“.

U njihovom slučaju to se, praktično, odnosilo na razgovore sa predstavnicima međunarodnih organizacija koje se bave našim kosovskim problemom, ponekim stranim kolegom sa sličnim problemima (Kipar), kao i izaslanicima bratskih nam država iz sastava blaženopočivše jugofederacije. Indikativno je, inače, da je Nikolić tek u četvrtak (dan pre odlaska iz Njujorka) dobio termin za susrete sa izaslanicom EU Eštonovom i podsekretarom Stejt departmenta Bernsom, koji su, inače, čak tri dana pre toga razgovarali sa Tačijem na tu istu temu perspektive daljih odnosa između Beograda i Prištine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari