Ministar spoljnih poslova Ukrajine Andrej Deščica izjavio je juče da je Kijev spreman da nastavi pregovore o rešavanju krize, ali u okviru formata kakav je imala mirovna konferencija u Ženevi. „Svi formati osim razgovora četiri strane su neprihvatljivi za Ukrajinu“, rekao je Deščica, a preneo ruski Itar tas.


Međutim, ruski šef diplomatije Sergej Lavrov nedavno je izjavio da nisu planirani novi razgovori. Kako je rekao, neophodno je učešće protivnika kijevskih vlasti u dijalogu. U aprilu je u Ženevi postignut sporazum SAD, EU, Rusije i Ukrajine o prvim koracima ka ublažavanju krize, ali nije sproveden.

Ukrajinska vlada počela je u utorak pregovore o decentralizaciji u okviru mirovnog plana OEBS-a koji podržava EU, ali bez prisustva pobunjenika koji su proglasili nezavisnost na istoku zemlje. OEBS-ov plan predviđa zaustavljanje sukoba pre predsedničkih izbora zakazanih za 25. maj. Naredna runda razgovora treba da bude održana sutra.

Ukrajinska vojska uništila je dve baze pobunjenika u Slavjansku i u Kramatorsku, rekao je juče vršilac dužnosti predsednika Ukrajine Oleksandr Turčinov. Ministarstvo odbrane saopštilo je da u tim operacijama nije bilo mrtvih i da je vojska zarobila trojicu pobunjenika. Potparolka američkog Saveta za nacionalnu bezbednost (NSC) Laura Lukas Magnuson izjavila je da Bela kuća demantuje navode nemačkih medija da se na jugoistoku Ukrajine nalaze američki plaćenici koje je angažovala privatna vojna kompanija „Blekvoter“.

Prema njenim rečima, isti odgovor su dobili i nemački novinari koji su kontaktirali NSC povodom tih navoda. Nemački Bild i Špigel pisali su da je oko 400 boraca iz „Blekvotera“ došlo iz američke obaveštajne agencije na istok Ukrajine da podrže kijevske vlasti, piše Itar tas.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je juče nezadovoljstvo zato što Kijev bez odobrenja koristi helikoptere sa simbolima Ujedinjenih nacija. Glavna tema trodnevne konferencije o bezbednosti GLOBEKS, koja se danas završava u Bratislavi, bila je Ukrajina, kao i zategnuti odnosi Zapada sa Rusijom. Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen pozvao je članice Alijanse da budu „budne i sigurne da su u stanju da zajedno brane slobodu i demokratiju“.

Dok je Rusija, prema rečima Rasmusena, povećavala svoj vojni budžet poslednjih pet godina za 10 odsto, u zemljama NATO su izdaci smanjeni za 20 odsto, a u nekima čak za 40 odsto.

Premijeri zemalja višegradske četvorke pozvali su juče u Bratislavi Evropsku uniju da revidira svoju energetsku politiku ka većoj solidarnosti, a poljski premijer Donald Tusk zatražio je jače vojno prisustvo NATO u baltičkim zemljama i u Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj i Rumuniji.

Njegovu ideju energetske unije unutar EU koja bi solidarno pomogla regionu Srednje Evrope koji suviše zavisi od ruskog gasa i nafte podržali su premijeri Slovačke Robert Fico, Mađarske Viktor Orban i Češke Bohuslav Sobotka. „Sastavni deo jačanja energetske bezbednosti je i prihvatanje nuklearne energije“, rekao je Viktor Orban. On je dodao da bi nuklearnu energiju trebalo tretirati kao i ostale obnovljive izvore energija.

Putin sve popularniji

Rejting predsednika Rusije Vladimira Putina dostigao je maksimum u poslednjih šest godina, pokazali su rezultati Cnetra za istraživanje javnog mnjenja (WCIOM), objavljeni juče. Istraživanje je sprovedeno 10. i 11. maja među 1.600 ljudi u 130 ruskih gradova, naselja i sela, prenosi Itar tas. Putinov rejting sada iznosi 85,9 odsto, što je za 3,7 odsto više nego u aprilu, a čak za 25,3 odsto više nego u januaru kada je ta cifra iznosila 60,6 odsto. Njegov rejting je skoro isti kao i šest godina ranije, kada je u aprilu 2008. iznosio 87,4 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari