Ministar finansija Grčke Janis Varufakis izjavio je juče da je „manje-više usaglašen“ sporazum s kreditorima, pošto su evropski zvaničnici izneli „veoma pristojan predlog“ pred grčku vladu, prenosi FoNet. Varufakis je za irski RTE radio rekao da ova sedmica nije bila izgubljena za pregovore, uprkos tome što su evropski zvaničnici saopštili da ih do referenduma u nedelju neće biti.

Grčki ministar je objasnio da su Grčka i njeni poverioci u velikoj meri približili stavove o fiskalnoj politici i reformama i da je ostalo samo pitanje otpisa dugova, koje bi bilo pretočeno u sporazum ako bi građani na referendumu odbacili uslove evrozone. Varufakis smatra da će vladajuća Siriza izaći jača i jedinstvenija ako većina Grka u nedelju bude glasala „protiv“ na referendumu, na kome će se Grci izjasniti o uslovima za finansijsku pomoć koje pred njih postavlja evrozona. On je odbacio i navode da bi vlada podnela ostavku u slučaju da građani prihvate uslove evrozone na referendumu.

Prema rezultatima anketa javnog mnjenja koje su sprovedene 48 sati pred referendum, broj Grka koji će u nedelju podržati predloge međunarodnih kreditora blago prednjači u odnosu na broj onih koji će zaokružiti „ne“. Rezultati istraživanja koja je sproveo ugledni institut ALCO, a koje je objavio list Etnos, pokazuju da će 44,8 odsto Grka zaokružiti „da“, 43,4 odsto će glasati protiv, dok 11,8 odsto birača još nije odlučilo kako će glasati u nedelju.

Banke u Grčkoj su zatvorene cele ove nedelje, podizanje novca s bankomata je ograničeno, dok je trgovina stala. Na referendumu u nedelju moglo bi biti odlučeno da li će Grci dobiti još jedan spasilački finansijski paket u zamenu za strože mere štednje ili će još dublje potonuti u ekonomsku krizu. Rezultati glasanja će takođe pokazati da li će Grčka biti prva zemlja koja će napustiti evrozonu. Prema anketama, 74 odsto Grka želi da ostane u evrozoni u odnosu na 15 odsto koji žele povratak na nacionalnu valutu, dok je 11 odsto i dalje neodlučno.

Grčki premijer Aleksis Cipras apelovao je na Grke da odbiju „ponižavajuće“ uslove koje su prošle nedelje izneli međunarodni kreditori za postizanje sporazuma, koji više nije na stolu, i optužio zajmodavce da „ucenjuju“ Grčku finansijskom pomoći.

Veliki broj Grka koji će na referendumu zaokružiti „ne“ bes je usmerio na Nemačku, koja je najveći zajmodavac Grčke i jedna od dominantnih sila u evrozoni. Kako su izvestili dopisnici, širom Grčke su se juče mogli videti plakati sa slikom nemačkog ministra spoljnih poslova Volfganga Šojbla i sloganom „Pet godina vam sisa krv. Sada mu recite NE.“

Mnogi Grci neće biti u mogućnosti da izađu na referendum zato što su ili u inostranstvu, te bi morali da se vrate u zemlju, ili zato što nemaju novca da dođu do mesta u kojima im je prijavljen boravak.

Međunarodni monetarni fond (MMF) je u četvrtak upozorio da se Grčka suočava sa ogromnom „finansijskom rupom“ bez obzira na ishod referenduma. Pored toga što nije uspela da mu isplati dug, MMF je naveo i da je Grčkoj potrebno još 50 milijardi evra tokom sledeće tri godine, uključujući 36 milijardi evra njenih evropskih partnera, da bi izbegla bankrot. Takođe joj je neophodan znatan otpis duga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari